11 lutego 2014

Pallad to mniej znany krewniak złota i platyny

Pallad to jeden z najbardziej szlachetnych metali na świecie. Od niedawna zdobywa coraz większą popularność jako surowiec do produkcji biżuterii i metal inwestycyjny. Słusznie?

Zastosowania palladu

W latach 90. i na początku XXI wieku pallad był kojarzony głównie z katalizatorami samochodowymi (na równi z platyną) lub z przemysłem chemicznym. Zarówno pallad metaliczny jak i jego związki mają olbrzymie znaczenie w katalizie to znaczy, że ułatwiają przeprowadzenie wielu reakcji chemicznych. Jeśli metal ten był stosowany przez złotników to głównie do produkcji tak zwanego „białego złota”, ponieważ  ma zdolność niwelowania jego żółtej barwy, a przy tym cechuje go podobna „szlachetność”.

Złoża palladu są jednak dużo rzadsze niż platyny i złota (ale ponoć bardziej wydajne). Obecnie duże zasoby posiada jedynie RPA, USA, Rosja i Kanada. I tylko w tych krajach jest on wydobywany. Światowa produkcja to około 200 ton rocznie. Znaczącą jej część stanowi jednak recycling zużytych katalizatorów samochodowych.

Cena palladu metalicznego

Jeśli chodzi o ceny palladu to jest on dwukrotnie tańszy od platyny i złota, ale trzydziestokrotnie droższy od srebra. Jego cena oscyluje w okolicach 2000 złotych za uncję. To pozwala traktować go jako metal inwestycyjny. I owszem – na świecie coraz więcej ludzi wybiera pallad jako alternatywę wobec Au i Pt. W roku 2001 cena palladu na krótko przebiła nawet cenę platyny. Było to spowodowane zmniejszoną dostawą z Rosji, która wywołała panikę na rynku motoryzacyjnym, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Wygląd i właściwości

Pallad wykazuje typowe cechy metali. Jest srebrzystoszary, ciągliwy i kowalny. Wykazuje duży połysk. W temperaturze pokojowej jest bardzo mało reaktywny, więc świetnie nadaje się do wyrobu luksusowych przedmiotów. Z punktu naukowego najbardziej spektakularną właściwością palladu jest możliwość rozpuszczania wielkich ilości gazowego wodoru. W 1 objętości palladu można „rozpuścić” aż 900 objętości gazu. To tak jak by do jednego garnka z wodą wsypać 900 garnków cukru…

Biżuteria i inne zastosowania

Pallad jako surowiec biżuteryjny znany jest od lat 30. XX wieku. Był on jednak stosowany wyłącznie jako dodatek do złota i platyny. Kiedy ceny wielkiej dwójki osiągały kolejne rekordy, złotnicy postanowili uczynić z tego metalu jej równorzędnego konkurenta. Popularność palladu cały czas rośnie, chociaż powoli. Myślę, że wynika to z faktu nieznajomości tego metalu i tego, że jest trudniejszy w obróbce od innych. Szczególną popularnością cieszą się jednak obrączki palladowe.

W tym miejscu muszę jednak powiedzieć o jednej, istotnej rzeczy. Pallad, choć bardziej szlachetny od srebra, jest jednak mniej odporny (czyli bardziej reaktywny) od platyny i złota, i z tego powodu mogą się zdarzyć nań alergie. Zwłaszcza osoby uczulone na inne metale (np. nikiel) powinny przed zakupem sprawdzić, czy pallad ich nie uczula.

Z palladu wykonuje się również powłoki złotych stalówek, jeśli klient chce uzyskać srebrną, a nie złotą barwę pióra. Jako ciekawostkę należy potraktować fakt, że niektóre kraje wykorzystują pallad do produkcji okolicznościowych monet. Pierwszą taką monetą było 25 rubli ZSRR.

Fot. nr 4: pierścionek z palladu wysadzany brylantami, artykuł rzemieśliczny, 10 500 złotych
Fot. nr 5: obrączki (para) z palladu z brylantem, 3500 złotych (para)

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Słyszałam o palladzie. Uwielbiam biżuterię ze srebra z białego złota! Jeśli Twoje wpisy poza ciekawymi informacjami nadal będą opatrywane zdjęciami biżuterii, od której trudno oderwać wzrok – jest duża szansa, że moja fiksacja się pogłębi 😉 Wszystkie obrączki świetne – ciekawy poler i prostota.

viola

[z FB] Karolina K.
[z FB] Karolina K.
10 lat temu

mi sie bardzo podobają …

[z FB] Marta L.
[z FB] Marta L.
10 lat temu

Piękne!

[z FB] Radosław P.
[z FB] Radosław P.
10 lat temu

tak albo złoto palladowe z domieszką palladu zamiast innych metali czyli złoto srebro plus pallad

[z FB] Urszula M.
[z FB] Urszula M.
10 lat temu

mam pierścionek z palladu z brylancikiem.

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

jak dotąd nie zakupiłem niczego z palladu – ciekawa alternatywa zwłaszcza, że zawsze kupuję białą biżuterię – żółte złoto w ogóle nie wchodzi w grę

wojtek

[z FB] Dominika K.
[z FB] Dominika K.
10 lat temu

Pierwsze słyszę, nie wiedziałam, że istnieje taka alternatywa dla złota etc. Podoba mi się!

Marcin Budzyk
10 lat temu

Będę się starał pokazywać modele, które wpadną mi w oko.

Marcin Budzyk
10 lat temu

Bardzo się cieszę. Pallad to urodziwy metal.

Marcin Budzyk
10 lat temu

Dla siebie? Pytam, bo ja np. jestem w stanie nosić wyłącznie złoty łańcuszek.

Marcin Budzyk
10 lat temu

Cieszę się, że mogłem czymś zaskoczyć. 🙂

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

rozumiem – przedmioty o niskiej próbie często uczulają. Nie, nie dla siebie – nie zakładałbym nawet, gdybym lubił. Mnie takie rzeczy przeszkadzają – na dyżurze niewygodnie, po pracy też – jestem dość aktywny. Właściwie potrzebuję tylko spinek do mankietów, co jakiś czas dostaję ciekawe modele i wystarczy;) Poszukuję pięknych przedmiotów dla kogoś bardzo miłego, kto gustuje w białej biżuterii a wygląda w niej zjawiskowo. Przyznam, że Twoje wpisy i system komentarzy znacznie ułatwia orientację w temacie.

wojtek

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

cieszę się i czekam na kolejne 🙂 lubię wpisy tego rodzaju – viola

Marta Liber
10 lat temu

Ja też 🙂 Lubie takie ciekawostki, a w kontekście palladu zastanawia mnie, czy a może kiedy odkryty zostanie jakiś nowy surowiec.

Marcin Budzyk
10 lat temu

Postaram się niebawem o tym coś napisać. 🙂

Marcin Budzyk
10 lat temu

"jestem w stanie" – miałem na myśli blokadę psychiczną 🙂 Jak widzę mężczyzn z sygnetami, to coś mi nie gra…

Spinki to dobry temat. Będę musiał o nich też coś napisać. 🙂

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

super wpis

Anhedonia
10 lat temu

Ciekawy wpis. Szkoda,że uncja nie przeliczona tez (jak waluta) na nasze…

Marcin Budzyk
10 lat temu

Fanom perfum uncja jest bardzo dobrze znana, więc uznałem, ze nie ma takiej potrzeby.

Anhedonia
10 lat temu

Aaaaa, to widać nie jestem dostatecznym fanem perfum 😛

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

ja mam pierścionek z "palladu" próbą 850 z kamieniem żółtawo-pomarańczowym jest to stary pierścionek wielkości 1cm / 1cm… ile może być warty??

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

p.s kamień jest wielkości 1cm / 1cm 🙂

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Panie Marcinie, czy symbol PD81 to pallad? Mam starą broszkę. Składa się ona z dwóch części. Dolna złota i górna…no właśnie…szara.Cechy są trzy.585, pd81 i jeden dla mnie nie do odszyfrowania. Może Pan rozwieje moje wątpliwości.
Beata

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Wiem gdzie w Polsce jest pallad.Ryszard

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Jak wygląda sytuacja ze zmniejszaniem lub powiększaniem obrączek palladowych w przyszłości? Czy można je odświeżyć po latach czy tak jak w przypadku tytanu sytuacja jest tragiczna (brak możliwości zmiany rozmiaru, niemożność odświeżenia)?

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Można zmieniać rozmiar i odświeżać. Mamy z mężem obrączki z palladu łączone z różowym złotem (+odcisk linii papilarnych) od kilku lat; była wykonywana zmiana rozmiaru. Wciąż nas zachwycają:)

Unknown
5 lat temu

A ja mam tylko przekonanie do złota koloru żoltego np.18.Te metale szlachetne dla mnie to jak stal chilurgiczna