Carner Barcelona Palo Santo | perfumy i opinie
 • Carner Barcelona Palo Santo

Carner Barcelona Palo Santo

Rum, drewno gwajakowe, ciepłe mleko, miękka tonka i wetiwer. Nuty Palo Santo robią wielkie wrażenie. Co tym razem prezentuje nam Carner Barcelona?


Ano zapach niezwykły w każdym calu.

Rum nie jest tu ostry i typowo męski.  Pięknie gładzi go ciepłe mleko, w którym pływa garść roztapiających się krówek. Jest bosko, bo od początku czuć też ziołową, nawiązującą do absyntu (i piołunu) nutę dawany. Słodycz olejku z dawany bardzo często może też rodzić skojarzenia z estragonem, anyżem i lukrecją, ale wspominam o tym tylko tytułem dygresji.

Grafika promujące perfumy Palo Santo

I choć w składzie Palo Santo nie ma wanilii, ani kandyzowanych owoców, to trudno nie nazwać ich perfumami słodkimi. Na początku za słodycz opowiada grzany rum i mleko, później kompozycja pada w objęcia bobu tonka, który nadaje jej charakterystycznej nuty kumarynowo-migdałowej, i też wnosi ładunek cukierkowatości.

Bardzo podoba mi się to, że Carner Barcelona daje nam kompozycję bardzo logicznie i spójnie złożoną. Na każdym z etapów, w każdej chwili mamy dwa główne efekty zapachowe: efekty dymno-drzewny i efekt słodki. Zmieniają się jednak składniki, które owe wrażenie generują. Za efekt drzewny odpowiada mroczny, bardzo zawiesisty i ciepły olejek gwajakowy - najważniejszy ze składników Palo Santo. Słodycz jest sprawką bób tonka. Podobnie jest w bazie, gdzie drzewne niuanse w głównej mierze są kreacją cedru i wetiweru, a słodycz po części amyrisu.Co to jest amyris?


Oddzielny akpit poświęcę tej ostatniej nucie, która została wpleciona w piramidę Palo Santo za sprawą olejku z amyrisu z Dominikany. Olejek ten ma dość ciekawy skład, który w kontekście składników użytych w tych konkretnie perfumach staje się jeszcze ciekawszy. Otóż badania naukowców pozwoliły bardzo dokładnie określić skład olejku amyrisowego. Znajdziemy w nim składniki występujące w dawanie (m.in mircen i tujon), olejku gwajakowym (m. in. gwajol i gwajakol) i bobie tonka (m. in. kumaryna). To sprawia, że jest jednocześnie ziołowy, słodki i drzewny. A przy tym jest na tyle ciężki, że można go z łatwością umieścić wśród nut bazowych. W wypadku Palo Santo połączenie tych wszystkich faktów dało nam niezwykłe zwieńczenie całości.

Opinia końcowa o Carner Barcelona Palo Santo


I właśnie z tego powodu wąchając te perfumy można odnieść wrażenie idealnego zbalansowania kompozycji. Wszystko jest tu tak jakby idealne. A przy tym same perfumy są bez dwóch zdań niszowe i ambitne. To w końcu drzewna, ciepła, rumowa i mleczna kompozycja. I bardzo słodka!!!


Nuty: karmel, rum, dawana, mleko, drewno gwajakowe, drewno cedrowe, bób tonka, wetiwer, amyris
Rok premiery: 2015
Twórca: b.d.
Cena, dostępność, linia: woda perfumowana dostępna w pojemności 50 i 100 mL
Trwałość: bardzo dobra, powyżej 10 godzin

Perfumy podobne: M. Micallef Gaiac, L'Artisan Havana Vanille (Vanille Absolument), Frapin 1697

5 komentarzy:

 1. Ocena wysoka, nuty ciekawe, porównanie do Gaiaca interesuje
  Postaram się niuchnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Palo Santo jest jednak znacznie bardziej słodkie od i tak słodkiego Gaiaca, ale jest też dymne, drzewne i rumowe... Piękne.

   Usuń
  2. Dobry wieczór, kolejny inspirujący opis, próbka dotarła, zachwyciła od pierwszego niuchnięcia ... Tylko czy można, Panie Marcinie, określić je jako unisex, choć niezależnie od opinii decyzję podjęłam ... :-) Nie do końca przekonał mnie likier w Womanity, za to rum w ww. ... ech ... święte drzewo ... Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Panie Marcinie, a gdzie można przetestować i nabyć te perfumy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie testuję. Moje pierwsze skojarzenie to również był Gaiac! W pierwszych fazach są mocno podobne. Na mnie Palo Santo później wypada lepiej, bardziej po mojemu, bardziej karmelowo momentami zahaczając gdzieś leciuteńko o klimaty Prady Candy. :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz nie zapomnij się podpisać - choćby imieniem (zwłaszcza, jeśli oczekujesz mojej odpowiedzi).