"Najcenniejsze olejki eteryczne", Józef Góra, Anna Lis | perfumy i opinie
  • "Najcenniejsze olejki eteryczne", Józef Góra, Anna Lis

Niemal 300-stronicowa propozycja jest obecnie moją ulubioną książką o zapachach. Stanowi zbiór kapitalnych tekstów o około 50 olejkach eterycznych. Wbrew pozorom nie ma zbyt dużo wspólnego z aromaterapią, choć podstawowe zastosowania każdego ze składników są wymienione. Kapitalnie opisy, które zaczynają się przedstawieniem rośliny pod kątem biologii, później autorzy wchodzą w wątki historyczne i metody wytwarzania. Całość napisana bardzo przyjaznym językiem i w dodatku potrafiąca zaciekawić. Fakt, faktem, że kwestia perfum jako takich jest zaniedbana, choć do każdego olejku jest krótki komentarz w tej materii.

Miękka oprawa i raczej słabe wydanie mogę zniechęcić. Sporadycznie pojawiające się zdjęcia są kolorowe, ale opłakanej jakości. Pod tym względem Najcenniejsze olejki eteryczne pozostawiają pewien niedosyt. Przy okazji nazwy, zwracam uwagę, że nie jest to zbiór opisów najdroższych z olejków, bo obok róży mamy olejek pomarańczowy, który jest bodaj najtańszą ze wszystkich pachnących ingrediencji. Nie można również pominąć szeroko ujętego chemizmu olejków eterycznych. Mamy więc dokładne składy, wzory chemiczne i inne właściwości ujęte w postaci czytelnych tabel i wykresów (wiecie, że kamfora wywołuje większe uczucie chłodu niż olejek eukaliptusowy, ale do mentolu i tak jej daleko...).

Polecam, szczególnie dla osób obytych w perfumeryjnym świecie, które chcą ugryźć temat trochę głębiej niż poziom wiedzy z kolorowych magazynów. Do czytania Najcenniejszych olejków eterycznych wcale nie potrzeba wielkiej chemicznej wiedzy. Cena również nie zniechęca. Wydatek rzędu 40zł nie jest przecież kosmiczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz nie zapomnij się podpisać - choćby imieniem (zwłaszcza, jeśli oczekujesz mojej odpowiedzi).