"Pracowałem jak CZARNUCH na sukces Samsary"

"I worked like a nigger to produce one of my most successful scents"

Oto wypowiedź Jean-Paul Guerlain'a, która padła w telewizyjnym wywiadzie. Nie sądzę, żeby celem perfumiarza było kogokolwiek urazić, ale organizacje antyrasistowskie już zrobiły zadymę.

Mimo niefortunnej wypowiedzi jestem w stanie zrozumieć twórcę Samsary. Nie dajmy się zwariować.

Komentarze

 1. A ja nie, faktycznie niefortunna wypowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzisz, może po prostu powiedział zanim pomyślał. Ja mam podobnie, więc i go lepiej rozumiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypowiedź jest skrajnie rasistowska i tłumaczenie jej idiomatyczną naturą języka czy też „roztrzepaniem” mówiącego jest po prostu nie na miejscu. Osoba publiczna (tudzież ikoniczna) jaką jest pan Guerlain powinna się liczyć ze słowami, tym bardziej, że każda jego wypowiedź, nawet ta rzucona bez zastanowienia, „ot tak”, będzie usłyszana i zaakceptowana przez wpatrzone w niego tłumy. Symbol „czarnucha” w przemyśle produkującym dobra luksusowe jest, rzecz jasna, użyteczny, bo to przecież o rozwarstwienie społeczne tutaj chodzi; dość spojrzeć na CREEDa i jego nostalgiczne przywiązanie do kolonializmu. Magia „naturalnych” perfum opiera się przecież na wierze w to, że ktoś musiał nad nimi pracować. I ten ktoś to nie „nos” a robol właśnie, ten sam który (w naszym wyśnionym scenariuszu) pracuje w pocie czoła na plantacji lawendy czy też produkuje mydła w jakiejś „Zapomnianej-Przez-Boga-Afrykańskiej-Wiosce” (ta druga fantazja została zaczerpnięta z ostatniego katalogu l’Occitane, w którym to można przeczytać cały artykuł o tym, jak to białolicy naukowcy nauczyli czarne kobiety „produkcji mydła”). Jestem obrzydzony wypowiedzią Guerlaina i myślę, że próba jej zrozumienia nie jest powodom do dumy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wypowiedź jest rasistowska jednoznacznie i trudno podejmować próby łagodzenia jej sensu. Czy Guerlain jest rasistą, czy nie - tego nie wiemy, ale coś takiego, jak etnocentryzm jest wpisane w charakter bodaj każdego człowieka na Ziemi, niezależnie od jego koloru skóry, wyznania czy tożsamości szeroko rozumianej - w różnym natężeniu, ale zawsze.
  Więc podejrzewam, że za marketingowymi sentymentami rodziny Creed albo speców z L'Occitane nie zawsze musi kryć się rasistowska oczywistość; może schlebianie ludzkiej próżności, ale nie jechanie po najprymitywniejszych atawizmach.
  Czyli: nie patrzmy na świat przez pryzmat czarno-białych wyobrażeń, bo w zasadzie wszystko mieści się na szerokiej skali szarości. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No to co, dwa lata więzienia wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
 6. hmmm, on zdaje sie powiedzial " I worked like a negro", co bylo zreszta przetlumaczone z francuskiego i moze niezbyt fortunnie, ale odsylam do bardziej obszernych fragmentow na perfumeshrine.com (i do ciekawych komentarzy) http://perfumeshrine.blogspot.com/2010/10/politics-of-perfumery-jean-paul.html
  gdzie autor nieco dokladniej przyjrzal sie i skomentowal wypowiedz...
  musze powiedziec, ze czasem przesada jest doszukiwanie sie znaczen rasistowskich tam, gdzie ich moze nie byc, a to ze czarnoskorzy ciezko pracowali jako niewolnicy to fakt

  OdpowiedzUsuń
 7. przesada rozsierdzonych i tylko czekających na dogodną ofensywę, lewackich bojowników. straszny rasista, w ogóle wylejcie wszystkie wasze zapachy guerlain do kibla.. i w sephorach poprzyklejajcie swastyki do butelek z jego perfumami.. żenada.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedy grzmią o rasiźmie wobec czarnych-przymykają oko na to jak murzyni traktują swoje kobiety na raperskich teledyskach.Jak szanować kogoś, kto sam się nie szanuje.
  Kiedy grzmią że kobiety są dyskryminowane-zapominają o procentowym udziale mężczyzny i kobiety w przyznaniu mu dziecka przed sądem i o procentowej reprezentacji płci w sądach ds. rodzinnych.
  Kiedy krzyczą wniebogłosy o faszyźmie i nazizmie bagatelizują noszenie koszulek z portretami zbrodniarzy, ludobójców jak che guvara.Swastyka kłuje w oczy, sierp i młot już nie.
  Zakazują walki ras- tolerują propagowanie walki klas (klasowej.
  Irving, brytyjski niby-historyk jest zły, bo usprawiedliwia Adasia H.Nasza noblistka Wisława Szymborska jest ok, a co nas to obchodzi że pisała peany na cześć Stalina.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziwne stwierdzenie, z moich obserwacji wynika, że czarni do pracy się nie palą..może Samsara mu w takim razie wyjątkowo lekko przyszła

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać