Zapachy pozaziemskie...

Ryc. 1. Wyobrażenie brąz. karła.

"Sonda WISE wystrzelona przez NASA zrobiła zdjęcie brązowego karła – ultra zimnej gwiazdy dryfującej samotnie w przestrzeni kosmicznej. Na zdjęciu obiekt wygląda jak zielony szmaragd. Naukowcy twierdzą także, że zapach gwiazdy jest wyjątkowo nieprzyjemny – czytamy na stronie physorg.com. Nowa gwiazda jest pierwszym tego typu obiektem sfotografowanym przez sondę. WISE robi zdjęcia całego nieba w podczerwieni. Do tej pory przesłała na ziemię miliony fotografii asteroid, gwiazd i galaktyk. Przy transmisji danych konkretnym długościom fal komputer przypisuje określone kolory.
- Brązowy karzeł wygląda jak duży, zielony szmaragd – mówi Amy Mainzer, naukowiec biorący udział w projekcie WISE. Mainzer w wolnych chwilach sama tworzy biżuterię. Wyjaśnia, że brązowe karły wydają się zielonymi klejnotami z powodu metanu w ich atmosferze. Podobnie jak Jowisz, brązowe karły są stworzone z gazów, z których większość stanowi metan, siarkowodór i amoniak. Te gazy są zabójcze dla człowieka w wysokich stężeniach i nie pachną też najlepiej. - Gdybyśmy mogli zamknąć w butelce fragment atmosfery brązowego karła i przywieźli ją na Ziemię, poczulibyśmy zapach zgniłych jaj z dodatkiem amoniaku – mówi Mainzer."

za physorg.com
za onet..pl
Fot. za centauri-dreams.org

Komentarze

  1. Czekamy na wpis o perfumach ufoludków. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O perfumach inspirowanych ufoludkami chyba :). Przeszło mi coś takiego przez myśl, bo jest kilka perfum, które bez żenady są inspirowane tym. Może kiedyś.
    Pozdrawiam, M.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać