Księżycowe Albatrosy 2010

W tym roku po raz drugi z rzędu Nie Muzyczna Pięciolinia przyzna Księżycowe Albatrosy w 16 kategoriach. W piętnastu z nich nagroda wędruje do jednego z pięciu nominowanych. W najbardziej prestiżowej kategorii- Zapach roku, nie ma nominacji. Przy każdym laureacie zamieszczony zostanie krótki komentarz. W roku 2009 przyznaliśmy wyróżniania tylko w 9 kategoriach. Przypomnijmy sobie zeszłorocznych laureatów KLIK


1. Zapach roku. 

To nie może być zaskoczenie. Wybitna kompozycja zapachowa rozpostarta w ciepłej przestrzeni imbiru, dyni i nieśmiertelników. Coś, czego wcześniej nie było i coś, czego pewnie nikt nie powieli.2. Zapach niszowy.

Nominowani:
- Costume National, Homme
- L'Artisan Parfumeur, Coeur de Vetiver Sacre
- Miller et Bertaux, Om
- Ramon Molvizar, Black Cube

Coeur de Vetiver Sacre przez pewien czas mógł zagrozić Tildzie Swinton, ale nawet porównując do pachnideł niszowych perfumy Etat Libre d'Orange są nie do pokonania. Warto zauważyć, że Like This dominuje nad trzema, murowanymi faworytami z kategorii drzewno-dymnej.

3. Zapach niszowy dla kobiet.

Nominowani:
- Andy Tauer, Une Rose Vermeille
- Etat Libre d'Orange Tilda Swinton, Like This
- L'Artisan Parfumeur, Nuit de Tubereuse
- Majda Bekkali, Songe pour femme
- Parfums M. Micallef, Jawel

Like This jest odbierane jako zapach damski i to głównie kobiety stanowią klientelę perfumerii oferujących kompozycje ELdO. W tej kategorii dominacja Tildy jest walcowata. Żadne z innych pachnideł, mimo że obiektywnie są świetne, nie może nawet do kolan dorosnąć tegorocznemu objawieniu.

4. Zapach niszowy dla mężczyzn.

Nominowani:
- Andy Tauer, Orange Star
- Costume National, Homme
- Creed, Aventus
- Keiko Mecheri, Mulholland
- Les Parfums de Rosine, Rosissimo

Księżycowy Albatros wędruje do pozornie nudnego Aventusa. Początkowo nijaki, z czasem zyskuje w nosach odbiorców. Na uwagę zasługuje połączenie czarnej porzeczki i róży przy jednoczesnym zachowaniu męskiego charakteru kompozycji. Genialny.

5. Zapach sieciowy dla kobiet

Nominowani:
- Chloe, Eau Fleurs, Lavande
- Estee Lauder, Sensuous Noir
- Jesus del Pozo, Ambar
- Thierry Mugler, Womanity

Bardzo wysoki poziom tegorocznych premier dla Pań pozwala z coraz większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Decyzja jaką podjęła w tej kategorii Nie Muzyczna Pięciolinia może wydawać się zaskakująca, lecz Księżycowy Albatros wędruje do Escady Absolutely Me. Malinowy i różany, ale zupełnie nie wtórny. Świetnie wyważony i skomponowany. Zupełnie przy okazji stwierdzamy, że to również najlepsza kompozycja tej marki od bardzo długiego czasu.

6. Zapach sieciowy dla mężczyzn

Nominowani:
- Bulgari Man
- Burberry Sport for Men
- JPG Le Male Terrible
- YSL, La Nuit De L'Homme Le Parfum

Bezdyskusyjne zwycięstwo paczulowego The One Gentleman. Powstanie tego pachnidła w tak niemrawej stajni jaką jest D&G należy jednak uznać za przypadek. Same perfumy to pierwsza liga i spokojnie można powiedzieć, że biją na głowę resztę męskich premier.

7. Najlepszy zapach organiczny
Nominowani:
- Donna Karan Pure dkny
- Fridge Don't Follow Me
- Honore des Pres, Vamp NY
- Honore des Pres, I love les Carottes

Wszystkie marne, ale jeśli już mam wybrać najmniej złą kompozycję to niech będzie to Fire and Cream niedostępnej w Polsce marki Strange Invisible. Organiczne ognisko... Przynajmniej na dobry pomysł wpadła twórczyni.

8. Najlepszy projekt flakonu.

Nominowani:
- Creed, Aventus
- Jacques Zolty, Saint Barthelemy
- Ramon Molvizar, Black Cube
- Thierry Mugler, Womanity

Prostota górą. Księżycowy Albatros bez dwóch zdań wędruje do Eaudemoiselle marki Givenchy. Doceniliśmy klasyczne rysy i brak wizualnej tandety.


9. Najlepszy spot reklamowy.

Nominowani:
- Comme des Garcons, Wonderwood
- Gucci Guilty
- Hermes Voyage d'Hermes
- YSL Belle d'Opium

W tej kategorii wygrywa film z najniższym budżetem, ale zrobiony z niebywałą werwą. Historia łabędzia w duecie Memoir została opowiedziana przednio.

10. Najlepsza kampania reklamowa.

Nominowani:
- Chanel, Bleu de Chanel
- Chloe, Love, Chloe
- Comme des Garcons, Wonderwood
- Thierry Mugler Womanity

Docenić należy wyjątkową i przełomową jak na niszę kampanię zapachu Like This. Liczne standy, osobisty udział Tildy w promocji. Do tego recytowany Rumi i pomarańczowa rozetka. Nawet w zaściankowej Polsce zapach ten dorobił się kapitalnej promocji w kinie Muranów, o czym już wspominaliśmy.

11. Najlepsze niszowa perfumeria w Polsce.

Nominowani:
- GaliLu Olfactory, Warszawa, Mokotowska
- Horn & More, Warszawa
- Ambrozja, Pszczyna
- Mood Design, Mokotowska

Wygrywa perfumeria Quality Missala w CH Blue City. Miejsce spotkań ze sławnymi nosami tego świata i miejsce debiutu kolejnych marek perfumeryjnych. Jako dystrybutor, perfumeria Quality Missala może ten rok uznać za jeden z najlepszych w swojej historii. Ta w Blue City wiedzie prym.

12. Najlepszy twórca-nos.

Nominowani:
- Christopher Sheldrake
- Karine Vinchon-Spehn
- Mathilde Bijaoui
- Pierre Guillaume
- Yann Vasnier

Księżycowy Albatros wędruje w ręce Pierre'a Guillaume. Oprócz dobrych kompozycji dla Parfumerie Generale wylansował własną linię Huitieme Art Parfums, która może nie osiąga poziomu Sziszapangi, ale prezentuje wyrównaną formę tego perfumiarza.

13. Najlepsza debiutująca marka na świecie.

Nominowani:
- Andrea Maack
- Huitieme Art Parfums
- Majda Bekkali
- Politechnika Warszawska
- The Beautiful Mind Series

Księżycowy Albatros leci w ręce Huitieme Art Parfums. Za dużą ilość bardzo dobrych pachnideł i za pomysł. Warto było czekać dwa lata na nową markę Pierre'a Guillaume.


14. Najlepsza debiutująca marka w Polsce.

Nominowani:
- Editions de Parfums Frederic Malle
- Honore des Pres 
- Histoires de Parfums
- Maison Francis Kurkdjian
- Tom Ford

Przyznajemy, że mieliśmy kłopoty wyznaczeniem laureata w tej kategorii, ale ostatecznie Księżycowy Albatros wędruje do perfumerii GaliLu za sprowadzenie marki Editions de Parfums Frederic Malle. Po wielu latach starań, spełniania wymagań i zachcianek właściciela brandu, w końcu magiczne flakoniki stanęły na półce w Polsce.

15. Najlepszy blog zagraniczny.

Nominowani:
- Andy Tauera
- Perfume Shrine
- Persolaise - A Perfumer's Blog  
- 1000 Fragrances

Nie będziemy oryginalni, bo tytuł wędruje w ręce Now Smell This. Deceniliśmy merytoryczną zawartość strony, brak grafomanii i ogólnie trzymanie poziomu.

16. Najlepszy blog polski.

Nominowani:
- Co w nosie kręci
- Per Fumum Fqjciora
- Pracownia alchemiczna 
- Sabbath of Senses
- Smell for white cat, smell for black cat

Tu akurat sytuacja jest jasna, bo Księżycowy Albatros może znaleźć się tylko w jednych rękach. Frunie do Wiedźmy z Podgórza i jej Pracowni alchemicznej. Blog troszkę niedoceniany, ale przewidujemy, że w przyszłym roku może awansować do TOP 3 i zdetronizować coraz słabsze Co w nosie kręci.

17. Człowiek Roku magazynu Nie Muzyczna Pięciolinia.

Nominowani:
- Agnieszka Łukasik & Warynia Grela
- Anna Liwska
- Sabbath
- Stanisława Missala
- Maria Rey

W tej kategorii Księżycowy Albatros to wynik rozmów i sugestii kilkunastu (sic!!!) czytelników Nie Muzycznej Pięciolinii. Wędruje w ręce Marysi Rey- właścicielki krakowskiego GaliLu. "Ciepła, wspaniale dobiera zapachy i o nich opowiada", "jakbyś ją zobaczył to byś wiedział o czym mówię", "bardzo miła i ciepła, pewnie szybko się wszystkiego nauczy", "widać, że cieszy ją to co robi", "pachnie seksem".

Komentarze

 1. Nagroda dla Escady to chyba jakieś nieporozumienie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ożesz-w-mordę-jeża!
  Dzięki! Dostanę jakąś statuetkę czy coś w tym stylu? :) Jaki niedoceniany?? - ja na ten przykład doceniam mojego bloga bardzo. ;P
  Tak czy siak, bardzo mi miło.
  Like This - prawie jak Titanic na rozdaniu Oscarów? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. * Wiedźmo- statuetki będą, ale dopiero od przyszłego roku, bo za późno się znalazł sponsor Księżycowych Albatrosów i okazało się, że na sformalizowanie nagrody nie starczy czasu.

  Z niedocenieniem chodziło mi o to, że Twój blog jest stosunkowo młody, potencjał ma ogromny, ale mało sławny w stosunku do jakości.

  Tak Like This dominuje w tym roku. 4 Albatrosy i 2 nominacje (dla twórczyni i polskiej perfumerii), ale to tylko dlatego, że zapach wybitny...

  OdpowiedzUsuń
 4. * Anonimowa... Escada to trudny zapach. Może wydawać się beznadziejnie frywolny, ale jest znakomicie skomponowany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Like This to wspaniałe perfumy. Zasługują na ten gros wyróżnień. Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego Nowego Roku, Ewa

  OdpowiedzUsuń
 6. to jest dobre: najlepsza debiutująca marka na świecie, nominacja: Politechnika Warszawska ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. * Kali- to pionierski projekt i uznałem, że za Entropię należy nominować PW do Księżycowego Albatrosa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem Sabbath of Senses i Klaudia Heintze winno zwyciężyć w 2 kategoriach.

  OdpowiedzUsuń
 9. * Doceniliśmy Klaudię i jej bloga, ale niestety w naszej opinii byli ludzie, którzy w tym roku świecili jaśniej. Maria Rej poza niewątpliwymi atutami osobistymi musi być uznana za osobę, która przenosi środek ciężkości niszy z Warszawy w kierunku innych miast. Klaudia wywiera wpływ na wiernych czytaczy, stosunkowo niedużą grupę osób, a w dodatku w tym roku miała kilka potknięć. To był dla niej dobry czas, ale jednak inne osoby miały lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 10. A jakie Klaudia miała potknięcia?

  OdpowiedzUsuń
 11. * Każdy z nas popełnia jakieś błędy. Każdy. Nikt tego nie uniknie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 13. * Kolejne osobiste animozje będą usuwane bezwzględnie. To nie jest Hydepark.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. My...Tak piszą o sobie samotni ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Trendy to podsumowanie, Marcinie. Widać, że starasz się dotrzymywać kroku najlepszym zagranicznym blogom perfumowym. To cieszy.
  Zgadzam się z zachwytami nad Like This i podzielam nagrodę dla Aventusa (zdecydowanie!). Nie mogę zgodzić natomiast sie z nagrodą dla The One Gentleman. Poza interesującym początkiem ten zapach niczym mnie nie zaintrygował. Ale to rzecz jasna kwestia gustu.
  Dziękuję za nominację w kategorii Polski Blog, a także gratuluję Wiedźmie zwycięstwa. Jej blog jest faktycznie pisany na świetnym poziomie i zyczę jej, by zyskiwał na poczytności.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fqjcior- dzięki za miłe słowo.

  Nad męskim zapachem długo myślałem, ale kogo wyróżnić skoro w tym roku męskie premiery były po prostu marne do bólu...

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzięki Fqjciorze za uznanie. :)
  The One Gentleman jest średni - cóż począć? Taki rok... Może w 2011 roku panowie będą mieć więcej szczęścia?

  OdpowiedzUsuń
 18. Marcinie - zaniemówiłam! :) Ogromnie dziękuje już za samą nominacje! To wielkie wyróżnienie! A wygrana...cudowna sprawa :) Absolutnie zwariowałam z radości jaką mi sprawiłeś Ty jak i Twoi czytelnicy tą nagrodą! Jeszcze raz dziękuje! :)
  Maria Rey / :) /

  OdpowiedzUsuń
 19. Witaj. Przepraszam za błąd w pisowni nazwiska. Już poprawiam. :) Bardzo się cieszę, że mogłem przekazać pozytywny impuls i z niecierpliwością czekam na swoją pierwszą wizytę w krakowskim GaliLu... bardzo niedługo. :) Pozdrawiam, Marcin

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać