Litwa z zapachu zrobiła symbol narodowy

"Stosowne perfumy zostały już zamówione we Francji. Pomysłodawcy mają nadzieję, że Zapachem Litwy pachnieć będą hotele, litewskie placówki dyplomatyczne za granicą, stoiska na międzynarodowych targach.

O pomyśle napisał dziennik "Vilniaus Diena". "Symbole Litwy takie jak herb, hymn i flaga można zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, ale nie można ich powąchać. Postanowiliśmy więc stworzyć jeszcze jeden symbol" - powiedział gazecie Mindaugas Stongvilas, specjalista od perfum, który wpadł na ten pomysł i zamówił pierwsze tysiąc flakoników we francuskiej fabryce Galimard.

Jego zdaniem zapach składa się z elementów, które mogą się kojarzyć z Litwą. "Drzewo cedrowe symbolizuje siłę i wytrwałość, piżmo dodaje pewności siebie, a tego naszemu narodowi nigdy nie brakowało, często potrafiliśmy pokonać znacznie silniejszych" - mówił. Ponadto w perfumach znalazły się aromaty palonego drewna, co się kojarzy z obrzędami pogańskimi, mchu, polnych kwiatów i malin, a także sandałowca, aby podkreślić, że litewski to język indoeuropejski.

Powstają cztery linie zapachowe - męska, damska, ziemi i wody. Na razie wyprodukowano tylko flakoniki z linii ziemi przeznaczone do odświeżania pomieszczeń. Jako pierwsi otrzymają je w prezencie ambasadorowie rezydujący na Litwie, a także prezydent kraju."

Info za gazeta.pl
Fot. z odyssei.com

Komentarze

 1. Ciekawe, jak opisany byłby zapach Polski i z czego by się składał... :)
  Muszę powiedzieć, że pomysł jest bardzo ciekawy.

  Adam

  OdpowiedzUsuń
 2. W Polsce byłaby taka akcja: "Niestety nie możemy wyłożyć kasy na projekt symbolu zapachowego, bo mamy w kraju ważniejsze potrzeby i opinia publiczna oskarży nas o marnowanie pieniędzy"..

  Wiem to z doświadczenia. Rok temu robiłem jeden projekt dla miasta, ale skończyło się na jednorazowej współpracy właśnie z takiego powodu... To Polska.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na fajny pomysl wpadla Litwa :)

  Zastanawiam sie czy pojda bezpieczna droga i stworza przyjemne, niekontrowersyjne zapachy, czy moze zaryzykuja i zleca wykoanie czegos oryginalnego i ciekawego... Kazde z tych rozwiazan ma swoje plusy i minusy.
  Co do naszego kraju - Polska jest tak roznorodna, ze kazdemu regionowi mozna by przypisac inny zapach (ale tak jest chyba w wiekszosci krajow).

  da_markos

  OdpowiedzUsuń
 4. * da_markos - mnie się wydaje, że to będzie tak, że linia wody będzie totalnie lajtowa i wszystko będzie tym pachnieć. Z kolei linia ziemi będzie odjechana i tam będzie "się działo" (z drugiej strony służy do odświeżania pomieszczeń, więc trudno sobie wyobrazić pachnące "ciekawie" urzędy. Pewnie i tak nie uda mi się tego powąchać, ale pomysł faktyczne dobry.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać