Tuntex Sky Tower — kolos na betonowych nogach


Zakładam, że miłośnicy perfum są estetami, więc walory architektoniczne pięknych wieżowców nie pozostawią ich obojętnymi. Dziś o Tuntex Sky Tower — do niedawna najwyższym budynku na Tajwanie. Nietypowy wieżowiec znajduje się nie w stołecznym Tajpej, ale w Kaohsiung (bardziej znanym pod dawną nazwą Takao). W niemal 3 milionowym mieście jest punktem widocznym niemal zewsząd. Zresztą trudno się temu dziwić skoro wzbija się w niebo na wysokość 378 metrów (z anteną) i z takim osiągiem jest 17 najwyższym budynkiem na świecie.


Projektanci (C.Y. Lee & Partners oraz Hellmut, Obata & Kassabaum) chcieli uczynić zeń wizytówkę Tajwanu. To właśnie dlatego Tuntex Sky Tower posiada tak nietypowy wygląd. Zdaje się, że wieżowiec jest postawiony na dwóch potężnych nogach, które mając sporo wolnej przestrzeni między sobą. Marnotrawstwo miejsca jest to straszne, ale czego się nie robi dla piękna?! Z rzeczy istotnych należy wspomnieć, że całość powstała w dwa lata (1994-1996) i wówczas budynek wywarł olbrzymie wrażenie na całym świecie. Również technologicznie jest nadzwyczaj zaawansowany, gdyż leży na obszarze aktywnym sejsmicznie i wykorzystano w nim pionierskie sposoby zabezpieczeń przed tego typu działalnością.

Wysokość do najwyższego punktu: 378 m
Wysokość do dachu: 347 m
Wysokość do architektoncznego wierzchołka: 348 m
Liczba pięter: 85
Rok oddania do użytku: 1996
Lokalizacja: Tajwan, Kaohsiung

Fot. nr 1 z immopolis.pl
Fot. nr 2 z aleosp2010.wordpress.com

Komentarze

 1. widać wpływy empire state building. oczywiscie rozkraczenie jest dodatkiem do architektow w ramach oryginalnosci projektu. ogólnie przy każdym "kolosie" architekci na sile dodają coś od siebie w ramach oryginalnosi. czesto z pozytywnym skutkiem....

  da_markos

  OdpowiedzUsuń
 2. p.s.

  ten budynek wyglada jak transformace ;]


  da_markos

  OdpowiedzUsuń
 3. Na fotce wikipedyjnej Tuntex wygląda jak Barad-Dur z Ognistym Okiem na szczycie. :)

  To silenie się na oryginalność daje prawie zawsze super rezultaty. Tu idzie o taką kasę, że kicha rzadko przechodzi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać