Współczesne lodowce w Tatrach?

Mapa Tatr z 1865 roku z zaznaczonymi obszarami lodowców (powiększy się po kliknięciu).

O lodowcach w Tatrach mówiło się zawsze, że "kiedyś były". To "kiedyś" oznacza okres 75-10 tys lat, czyli ostatni czas epoki lodowcowej. Dzisiaj wszyscy powtarzają, że ich nie ma. Czytaj dalej...

Nasze góry przekraczają co prawdę granicę wiecznego śniegu, która wynosi tu około 2200-2300 m n.p.m., ale na tej wysokości mamy tylko ostre szczyty, czyli miejsca, gdzie nie może się gromadzić śnieg i tym samym powstawać lodowiec. Problemem Tatr są również opady. Jest ich zbyt mało. Gdyby zwiększyć ich sumę o około 90% to na nowo zaczęłyby zachodzić procesy glacjalne w tej części Polski.

Widok z Morskiego Oka.
Jak to się ma do powyższej mapy, która pochodzi z 1865 roku? Ano nijak. Tak się składa, że nawet dzisiaj w Tatrach występują małe, szczątkowe lodowce, które w Polsce zwykło się nazywać "śnieżnikami". Naszą dumą jest Lodowczyk Mięguszowiecki, który zajmuje obszar od 0,5 do 1 hektara w Bańdziochu pod Mięguszowieckimi Szczytami. Wykazuje on zdolność ruchu (około 70 cm/rok), a czas całkowitej wymiany lodu w nim zajmuje około 150 lat (tyle czasu mają najstarsze części lodowca). Maksymalna miąższość lodu wynosi 21 metrów. Pod samym śnieżnikiem występuje nawet tunel o długości kilkudziesięciu metrów, którym spływa topiąca się woda. Stanisław Krystyn Zaremba opisuje go tak: "Stąpaliśmy po coraz stromiej podnoszących się do góry piargach, pod ładnym, regularnym sklepieniem z mieniącego się zielonkawymi barwami lodu. Długość jaskini wynosiła około 55 m, szerokość 4–5 m, wysokość zaś była taka, iż można było iść cały czas nie schylając się. Kształtem swoim przypominała ta jaskinia alpejskie groty lodowcowe."

Nic to jednak przy lodowczykach słowackich. Największy z nich położony jest w Miedzianej Kotlinie u stóp Durnego Szczytu i Łomnicy. Jest to jednocześnie najpotężniejszy obszar lodowy w Europie Środkowej między Alpami a Kaukazem. Przy długości 600 metrów ma też od 30 do 150 metrów szerokości. Jego minimalna powierzchnia pod koniec lata wynosi około 2-3 hektarów. Objętość Miedzianego Lodowczyka szacowana jest na 150 000 metrów sześciennych.

Oba wspomniane lodowce łączy źródło zasilania. W niewielkim stopniu śnieg pochodzi z opadów. Od 70 do 90% masy śnieżniki zawdzięczają lawinom i zsypom śniegu z wyżej położonych obszarów. Oba leżą poniżej granicy wiecznego śniegu. I obu grozi globalne ocieplenie. Jeśli więc chcecie zobaczyć ostatnie tatrzańskie lodowce to radzę się śpieszyć.

Lodowczyk Mięguszowiecki w lecie (ten w cieniu).

Tekst napisany na podstawie:
Wikipedia.pl
"Aktualności tatrzańskie", P. Budzyna na kongresonkol.io.gliwice.pl
"Wyniki georadarowych sondowań Lodowczyka Mięguszowieckiego w Tatrach", B. Gądek, A. Kotryba
"Bilans energetyczny powierzchni Lodowczyka Mięguszowieckiego (Tatry Polski) w lipcu 2000 roku", B. Gądek, Z. Caputa, M. Kośmider
Mapa pochodzi z serwisu wykop.pl, zdjęcie ostatnie z wikipedia.pl, a reszta wedle podpisu.

Komentarze

 1. Blog o perfumach. :) Jednak miło poczytać takie ciekawostki, kiedy za oknem wiosna. :)
  Ala.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alu. Kiedyś były tu już takie wątki poboczne, choćby o drapaczach chmur. Myślę, że raz na jakiś czas mogę sobie na takie coś pozwolić i Was nie zanudzę tym. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy tekst. Pomyślałem sobie, jaka pustka jest w tych perfumach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Łukaszu. A tam pustka. Po prostu są inaczej wypełnione. Tak samo można powiedzieć, że moda wieje pustką, czy cokolwiek kojarzącego się z luksusem. To chyba zależy od naszego podejścia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję ciekawego i solidnego opisu co jako geograf doceniam.asia

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie offtopy są bardzo pożyteczne i miło je się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie się czyta takie teksty. Pamiętam bardzo ciekawy był również opis deszczu. Stała czytelniczka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje Drogie i moi Drodzy. Wobec tego cieszę się, że wpis przypadł Wam do gustu. Może raz w tygodniu będę poruszał inne zagadnienia, które uznam za interesujące. :)Dziękuję Wam za miłe przyjęcie lodowców.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie również bardzo cieszy ten wpis, ponieważ Tatry są miłością mojego życia:) Słyszałem, że mini-lodowczyk znajduje się także w Dolinie Śnieżnej, która jest odgałęzieniem Doliny Czarnej Jaworowej (nie miałem jednak możliwości sprawdzenia tego osobiście, gdyż dolina ta jest ścisłym rezerwatem przyrody).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać