Przesyłanie zapachów: The Scentee do iPhone'a i Androida


Japończycy znowu w światowej awangardzie. Opracowali The Scentee - dodatek do telefonów Apple, który umożliwia przesyłanie zapachu i uczynienie z ich iScentów. :)


Scentee zawiera małe pojemniczki z różnymi kompozycjami zapachowymi, które są uwalniane do otoczeni po sygnale z telefonu. Dla przykładu, można wysłać przyjacielowi wiadomość z zapachem cytrusów, kiedy zmęczony wrócił do domu z pracy. Można wysłać zapach róż dla ukochanej. Ale na tym możliwości dodatku się nie kończą, gdyż telefon może też emitować woń palonego prochu podczas gry w jakąś "strzelankę". Możliwości jest ponoć mnóstwo. Producent twierdzi, że możliwe się nawet stanie oglądania filmów z zapachowym tłem.


Nakładki mają być sprzedawane w różnych wersjach zapachowych, w zależności od naszych potrzeb. Tylko wtedy możliwość odbierania zapachów innych ludzi będzie nieco mniejsza. Jestem bardzo ciekaw, jak praktycznie  działa ten dodatek. Ponoć właśnie miała miejsce premiera tego gadżetu dla Androida.

Nie pozostaje nic, tylko czekać aż pojawi się w Polsce. Albo i nie pojawi.

Zdjęcia za bitrebels.com

Komentarze

 1. [z FB] Karolina S.28 listopada 2013 11:32

  po przeczytaniu ''co wnosi nos", połączenie filmów i dodatkowych wrażeń zapachowych nie kojarzy mi się zbyt dobrze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też pamiętam ten wątek w książce. Trzeba mieć jednak na uwadze, że świat idzie do przodu i każda technologia staje się coraz lepsza (albo prawie każda).

   Usuń
  2. [z FB] Karolina S.28 listopada 2013 19:11

   Obyśmy zostali wyprowadzeni "z błędu" . Chociaż trochę powątpiewam, gdyż mały pojemniczek nie wydaje się być "twierdzą zapachów". Pewnie będzie się tyczył podstawowych zapachów, takich jak zostały wspomniane w artykule - róże, cytrusy itp. Taki mały bajer. I ciekawa też jestem samej mocy tego urządzonka. Osobiście wolałabym, aby ta technologia znalazła troszkę inne zastosowanie - jakieś niuchanie zapachów online...? Co jest swoją drogą bardzo prawdopodobne - w końcu temat cały czas jest na topie i można śmiało stwierdzić, że inżynierowie do tego dążą. Warto wspomnieć o głośnym ostatnimi czasy temacie "Google Nose" .

   Usuń
  3. W jakiejś cybernetycznej teorii (czy czymś takim, mogę kłamać) jest powiedziane, że zapach jest jedną z informacji, której nie da się przesłać. Można przesłać formułę zapachu (tak jak w tym wypadku w formie elektronicznej), ale samego zapachu się nie da. Stąd powstanie czegoś na kształt Google Nose jest niemożliwe.

   Tak to tylko mówię w formie ciekawostki :)

   Usuń
 2. Bardzo sprytne

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardziej wierzę w wywołanie efektu zapachu elektrodą w mózgu niż czymś takim... Takie urządzonko nie znajdzie różnicy pomiędzy Kurkdjianem a odświeżaczem pomieszczeń z tesco. Wszystko będzie 'lost in translation'.

  Będzie źle, oj będzie źle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będzie udoskonalane w przyszłości. Liczy się pierwszy krok.

   Usuń
 4. może to głupie pytanie, ale czy to działa tylko na konkretny aromat? na mieszankę zapachową typu perfumy już nie? ;O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszanka typy perfumy to taka sama kompozycja zapachowa jak aromat prochu. :) Podejrzewam, że to działa na tyle rodzajów zapachów, ile jest w tej kasetce.

   Usuń
 5. No przyznam się że ja od dawna mam w domu podobnie działający gadget;) -to pudło i z olejkami naturalnymi i syntetycznymi.Bez Iphonea jak tylko przeczytam jakąś recenzję to czytam nuty zapachowe i od razu mieszam według zasad sztuki i....-mam prawie zawsze zapach podobny do oryginału co pozwala mi zastanowić się nad jego walorami to fajna zabawa.Trafiam w podobieństwo oczywiście tylko w 70 procentach:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do czego dojdzie z jakiś czas? Przesyłanie płynów ustrojowych? :-) ale na poważnie ciekawe ;-) Japończycy są niesamowici ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać