Alpamayo — najbardziej urodziwa góra świata


Alpamayo znaczy "rzeka ziemi". Nie jest to góra ani najpotężniejsza, ani najwyższa, ani nawet najtrudniejsza. Nikt jednak nie może kwestionować jej urody..Jest to stroma (60 stopni), wysoka (5947 m n.pm.) lodowa piramida, której zdobycie było bardziej wymagające niż niektórych ośmiotysięczników himalajskich. Człowiek postawił tam stopę dopiero w 1957 roku (ekipa w składzie G.Hauser, B.Huhn, F.Knauss i H.Wiedmann).


Niezwykłe jest to, że Alpamayo wyrasta z soczystych, wiecznie zielonych lasów równikowych, gdzie temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni. Znajduje się na terenie Peru, w jednej z najwyższych części Andów - Kordylierze Białej. Co ciekawe, na szczycie temperatura latem może sięgnąć w dzień nawet 15-20 stopni, żeby w nocy spać do minusowych odpowiedników.


W lipcu 1966 roku w niemieckim czasopiśmie "Alpinismus" ukazała się sesja zdjęciowa Alpamayo wykonana przez amerykańskiego fotografa Leigh Ortenburgera. I to ona rozpoczęła światową karierę tego szczytu. Zdjęcia później zostały wystawione w Monachium, w w plebiscycie na "Najpiękniejszą Górę Świata" Alpamayo pokonało wszystkich konkurentów.


Zaskoczę Was, ale wejście na Alpamayo nie jest najdroższą przyjemnością w życiu alpinisty. Z Polski są organizowane wyprawy już od 8 000 zł. Jest to oczywiście dużo, ale na tle innych szczytów jest to kwota względnie do zaakceptowania.Komentarze

 1. Przepiękne zdjęcia a sama góra prezentuje się naprawdę cudownie. Wcale się nie dziwię, że te zdjęcia zostały zamieszczone a gazecie bo patrząc na nie można wyczuć różne uczucia jednocześnie... Cisza, spokój a jednak lęk przed tajemniczym i nieznanym :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam te zdjęcia i nie tak dawno miałam okazję oglądać równie piękne z prywatnych zbiorów osób zafascynowanych Peru i podróżujących po Peru w czasie urlopów od kilku już lat. Nigdy nie zdecydowałabym się na wyprawę w wysokie góry, w trudnych warunkach, ale kiedy patrzę na zdjęcia - jak te - nie dziwi mnie, że np. himalaiści, najbardziej chyba świadomi niebezpieczeństw i trudów na trasie - żyją od wyprawy do wyprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Góry uzależniają :-) I chyba tak jest ze wszystkimi wielkimi pasjami ;-)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne zdjęcia. Najlepsze piewsze, ale to pewnie zależy od pory dnia, słońca. Podziwam jakie cuda potrafi ukształtować natura :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie olbrzymie i przepiękne góry budza we mnie ogromny respekt .Przyroda jest niesamowita a to tylko jedna z jej odslon .

  OdpowiedzUsuń
 6. Za żadne skarby świata nie dałabym się wyciągnąć na wyprawę w wysokie góry. Na szczęście można je bezpiecznie podziwiać z pewnej odległości, a jest na co popatrzeć :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widoki są przepiękne..tak to prawda, robi się specyficzny niepowtarzalny klimat górski..Tak naprawdę nie mam aż tak bardzo mocnego bakcyla górskiego, góry nie do końca są moja pasją... ale te krajobrazy same w sobie są wyjątkowe i robią wrażenie pomimo wszystko.. Muszę jednak powiedzieć, że ponad wszystko kocham jednak morze zawsze z wielką przyjemnością się delektuje każdą spędzaną nad nim chwilą. Ale samo spojrzenie na te piękne obrazy sprawia, że rodzi się fascynujące uczucie, poczucie piękna.Można na nie patrzeć bez końca, rozmyślać i marzyć .. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. piękne zdjęcia, pięknej góry....

  czarna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zakochalam sie! Lubie "piekne widoki".
  - K.z moskwy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać