Wystawa Futuryzm Włoski w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku


21 lutego 2014 roku w Muzeum Solomona Roberta Guggenheima w Nowym Jorku odbędzie się wernisaż wystawy "Futuryzm Włoski". Zapowiada się coś, o czym warto wiedzieć. I co warto zobaczyć (jeśli ktoś ma taką możliwość).


Czym jest futuryzm?


Za początek futuryzmu uznaje się rok 1909 i słynny manifest Marinettiego w jedenastu punktach. Nie będę go przytaczał, ale polecam lekturę na własną rękę. W skrócie można powiedzieć, że futuryści odrzucali tradycję, przeszłość, dziedzictwo. Patrzyli wyłącznie w przyszłość. Wielbili wojnę, anarchię, walkę i siłę. Nie zgadzali się z postulatami feminizmu. Jest to poniekąd zrozumiałe w kontekście czasu, w którym żyli. Na początku XIX wieku człowiek skonstruował samochód i samolot, telefon i radio. Pojawiła się kontrolowana elektryczność. To wszystko dało ludziom podstawy do marzeń o wszechpotędze naszego gatunku. I skłoniło do odrzucania tego, co było "przed".

Carlo Carra, Czerwony Jeździec, 1913.

Futuryzm obejmował na początku wyłącznie literaturę i malarstwo. W przypadku obrazów (i później rzeźby) charakterystyczny był motyw rozmazania, który symbolizował ciągłość, ruch i aktywność. Po raz pierwszy w historii możemy mówić więc o twórczości czterowymiarowej, której ostatnią składową jest czas. W skrócie Wam przedstawiłem, o co chodzi. Teraz pozwólcie, że wrócę do meritum.

Wystawa "Futuryzm Włoski" w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku


Z wielką niecierpliwością czekam na wernisaż. Mam nadzieję, że internet da mi choć minimalną możliwość poznania eksponatów tej kolekcji. Wystawa ta ma być pierwszą w Stanach Zjedoczonych, która futuryzm traktuje przekrojowo i daje pogląd na historię tego nurtu od 1909 roku do lat II Wojny Światowej (kiedy futuryzm upadł). Wśród ponad 300 eksponatów znajdą się nie tylko obrazy i rzeźby, ale też dzieła sztuki designu, mody, reklamy, ceramiki, kinematografii, muzyki...

Vivien Greene - kurator wystawy.

Interdyscyplinarne podejście do kwestii organizacji pozwala przypuszczać, że będzie to jedno z najlepszych kompendiów wiedzy o futuryzmie włoskich nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Kuratorem wystawy jest Vivien Greene - wybitna znawczyni sztuki przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza włoskiej.

Wystawę promuje płótno pod tytułem: "Abstrakcyjna Szybkość + Dźwięk" autorstwa Giacomo Ballego.

Zatem czekamy. 

Giacomo Balla, Abstrakcyjna Szybkość + Dźwięk, 1914.

Komentarze

 1. To ja poproszę o takie informacje ale z Polski a najlepiej Warsawy i okolic. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. super wpis , będę bywał częściej , pozdrawiam
  http://cottonara.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. [z FB] Wojtek W.4 lutego 2014 14:41

  jesteś ostatnio lepszym źródłem informacji, o tym co ciekawego w NYC niż samo NYC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest zamierzone. Tak jakoś się złożyło, że w NY dużo się dzieje ostatnio ciekawych rzeczy. :)

   Usuń
 4. [z FB] Marta L.4 lutego 2014 14:41

  Bardzo chciałabym tam być...

  OdpowiedzUsuń
 5. futuryzm, coś nie coś o nim słyszałam, mało znam się sztuce, ale płótno Abstrakcyjna Szybkość + Dźwięk chętnie widziałbym u siebie w domu na ścianie :)

  czarna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze takie wydarzenia to okazje, żeby pogłębić nieco wiedzę. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać