Nir Arieli i kontrowersyjna wystawa INFRAMEN


16 stycznia w nowojorskiej Daniel Cooney Fine Art Gallery odbył się wernisaż wystawy INFRAMEN. Jej autorem jest znany izraelski fotograf Nir Arieli. Zaprezentował on zdjęcia piętnastu amerykańskich tancerzy. Nie są to jednak zwykłe zdjęcia.


Arieli sam przyznał, że chciał pokazać iluzję zewnętrznego wyglądu, to że człowiek nie jest tak idealny jak mu się wydaje. Z pomocą w realizacji tego planu przyszła mu technika wykonywania zdjęć w podczerwieni. W promieniach IR ludzka skóra odkrywa swoje prawdziwe odbicie: uwidaczniają się dawne blizny, niedoskonałości, rozstępy, piegi, znamiona...

Autor chciał również zestawić pierwotnie pojmowaną męskość z ukrywaną wrażliwością. Według mnie odniósł sukces.

Słowo "szokująca" może nie jest adekwatne do treści wystawy, ale opinie światowych fanów sztuki fotograficznej nie pozostawiają złudzeń - INFRAMEN wywołał kontrowersje. Dla mnie to nie końca zrozumiałe, ale może nie potrafię odkryć skandalizującej płaszczyzny tej wystawy.

No cóż, oceńcie sami. 

Oto fotografie z kolekcji INFRAMEN:
Komentarze

 1. idea wystawy bardzo mi się podoba, kontrowersyjna nie jest dla mnie w ogóle. Jednak ja na sztuce się nie znam i lubię patrzeć na 'ładne' zdjęcia, dla tego kilka z tych mnie nie przekonuje, ale większość panów dzięki tym nieidealnym zdjęciom zdecydowanie zyskała [drugi brodaty pan <3]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie z niektórych wieje trochę zbyt dużym turpizmem, ale ogólnie mam zdanie bardzo zbliżone do Twojego. Pan z brodą z pewnością mógłby realizować się w modelingu, a nie tylko w tańcu. :)

   Usuń
 2. wiekszosc wyglada jkaby byla chora

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na większość ludzi by wyszła jeszcze gorzej w podczerwieni. Tu widać wszystkie lata przeżyte na ziemi.

   Usuń
 3. Z całym szacunkiem do autora zdjęć, ale według mnie one są tragiczne i również pierwsze skojarzenia nasuwuają mi na myśl chorobę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był jeden z głównych zarzutów, jakie przeczytałem na zagranicznych forach. Na polskich publiczność poszła jeszcze dalej i zaczęły się porównywania do gejów chorych na AIDS. Ale to zaściankowość niektórych rodaków, więc trzeba brać poprawkę.

   Usuń
 4. Pomysł ciekawy. Skandalu nie odnotowałem. Niektóre z tych zdjęć coś w sobie mają. Skazy,piegi, blizny, znamiona dodają nam charakteru, wyróżniają. Skóra idealna, wyfotoszopowana jest nudna i pusta. Dwunaste zdjęcie jest świetne - trochę jak grafika komputerowa..

  Raf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi włosami zapewne było ciężko. Takie zdjęcia to prawdziwa sztuka fotograficzna.

   Usuń
 5. [z FB] Marta L.1 lutego 2014 17:51

  Podoba mi się takie ujęcie ludzkiego ciała. I nie jest dla mnie w najmniejszym stopniu kontrowersyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Zawsze to odskocznia od magicznie zrobionych fotoszopem gwiazdek. :)

   Usuń
 6. [z FB] Grażyna J.1 lutego 2014 17:52

  Ja też nie do patrzyłam się kontrowersji. Interesujące podejście do ludzkiego ciała. W czasach gdy większość pociąga wyidealizowany wizerunek, w którym wszystko winno być skończenie piękne zdjęcia pokazują jacy jesteśmy naprawdę. Bardzo ludzcy i prawdziwi ze swoimi skazami. I to jest piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I taki był cel Nira. Z drugiej strony wiem, że są ludzi, którzy naprawdę zbliżają się do fizycznego ideału. Mało ich, ale są. Gdyby ktoś mi dał wybór, to chciałbym być jak oni, Ci idealni. :) No, ale nie mam.

   Usuń
 7. [z FB] Andrzej T.1 lutego 2014 17:52

  od jakiegoś czasu w świecie sztuki nastąpił podział na kontrowersyjne albo do przyjęcia, dla potencjalnego odbiorcy w podtekście - zwyczajne, przewidywalne, nudne. Szkoda. W tej wystawie trudno dopatrzyć się jakichkolwiek elementów sprzyjających kontrowersji - ot człowiek. Nira Arieli fascynuje ludzkie ciało, pokazał je bez upiększeń i z wyszczególnieniem istotnych cech, dla mnie OK. Co by się działo, gdyby wyszczególnił cechy jeszcze istotniejsze, np. dla płci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądającym ponoć przeszkadza fakt wyciągania na pierwszy plan niedoskonałości i upatrują w tym promowania słabości i choroby (to tak delikatnie mówiąc).

   W kontekście wcześniejszych prac Nira, w których motywem często jest homoseksualizm, zrozumienie źródła kontrowersji nawet tych nie-seksualnych fotografii będzie trochę bardziej zrozumiałe. Ale dla mnie również ta seria nie jest kontrowersyjna. Jest ciekawa.

   Usuń
 8. Piękne te zdjęcia. Ci mężczyźni wyglądają jak posągi. Wygląda to jak ołówkowe portrety. Chciałabym zobaczyć to w kolorze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam się na zdjęciach w podczerwieni (w ogóle na żadnych się nie znam), ale chyba w tej technice nie można uzyskać klasycznych kolorów.

   Usuń
 9. [z FB] Anna SD.1 lutego 2014 18:52

  Bardzo ciekawa wystawa. Warte docenienia to iż tematem nie jest ukazanie idealnego człowieka, upiększonego dzieki technice. A ludzkiego ciała, które wygląda naturalnie. I w tym powinno tkwić największe piękno. Przecież większość z nas widząc swojego partnera czy siebie samego przed lustrem jest świadom że nie wygląda sie jak "postać" z magazynów...zatem dlaczego nasza normalność i prawdziwy wygląd ma budzić kontrowersje? Oczywiście jestem świadoma, że u wielu osób jest ona wywołana. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, tylko trzeba pamiętać, że Arieli postawił na świadome "zbrzydzenie" ludzi, bo też nikt nie ogląda siebie w wersji podczerwonej. Może to też być jednym ze źródeł niesmaku wśród pewnych osób. Ale to moje gdybanie. Sam mam pogląd zbliżony do Twojego.

   Usuń
 10. [z FB] Violetta D.1 lutego 2014 18:57

  kontrowersji brak - obraz prawdziwego ludzkiego ciała - podoba mi się sposób w jaki Arieli oswoił 'iluzję zewnętrznego wyglądu'

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, że ma dar do tego, co robi. Arieli zaczynał jako fotograf wojenny w Izraelu, więc pewnie przekuł tamte, nietypowe doświadczenia i teraz one wpływają na wyjątkowość jego fotografii, na to, że potrafi oswajać trudne tematy i wychodzi mu coś niezwykłego.

   Usuń
 11. [z FB] Wojtek W.1 lutego 2014 18:58

  zero kontrowersji, człowiek wolny od photoshopu - takie ujęcie ludzkiego ciała nie powinno budzić żadnych kontrowersji gdyż jest absolutnie naturalne. Mało tego - czuję się zainspirowany i sam się dzisiaj z ciekawości pooglądam w świetle promieni IR;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojtku, nie wiem, czy tu nie chodzi o naświetlanie kliszy promieniami IR. Ale ja się na tym nie znam. :)

   Usuń
 12. Znawcą nie jestem ale dla mnie to piękne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się również podobają, więc postanowiłem się z Wami nimi podzielić. Według mnie warto wiedzieć, że taka wystawa ma miejsce...

   Usuń
 13. Ja nie widzę nic pięknego w tych zdjęciach - mi się nasuwa jedno hasło - DIABELSKIE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie bardziej anielskie, zwłaszcza przy paru panach. :) Ale z drugiej strony zdjęcia od bieli do czerni dają szerokie pole interpretacji.

   Usuń
 14. Szkoda że w dzisiejszych czasach ukazanie prawdy o ludzkim ciele, bez upiększeń, bez photoshopa, zaraz uznawane jest za kontrowersyjne. Jak chyba każda prawda w ogóle. Dlaczego ludzie tak bardzo się jej boją i nie chcą jej dostrzegać? Lepiej kamuflować, kombinować, stwarzać pozory, udawać, manipulować. Nie ma prawdy tylko tzw. wolność wyboru podszyta kłamstwem która z prawdziwą prawdą nie ma nic wspólnego. 2+2 zawsze będzie się równać 4 chociaż znajdą się tacy którzy uprą się że musi być 5. Bo oni tak chcą i już. A jak ktoś im mówi że to 4 to jest to zamach na ich ''wolność''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żyjemy w takim świecie. Może to ma związek z pewny, że tak powiem "hedonizmem". Ludzie nie chcą widzieć rzeczy brzydkich, choćby były prawdziwe. Myślę, że to temat na oddzielną dyskusję, a wydaje mi się, że dobry temat na oddzielny wpis.

   Usuń
 15. i tak są bardzo przystojni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie wszyscy, ale niektórzy na pewno. Chętnie bym się z paroma wymienił wyglądem. :P

   Usuń
 16. Dziewiate od konca mogloby wziac udzial w reklamie Ikara. / tak sobie go wyobrazam / Rodzina Sisley powinna o tym pomyslec. Moim zaniem swietnie pasuje. A co Wy sadzicie?
  Marcinie, pozdrawiam z Moskwy. Cieplo jest, naprawde:) - K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł się wydaje interesujący. Chłopak pasuje do tej roli.

   Za pozdrowienia z Moskwy dziękuję, ale co do ciepła to nie wierzę... :) No chyba, że jak na moskiewskie warunki.

   Usuń
 17. Nie szokuje, nia zaskakuje mnie ani trochę, może przez to, że widziałam wiele rzeczy o wiele bardziej szokujących (np. Srpski Film, Ludzka stonoga obie częsci), a kilku z Panów z nieskrywaną ochotą zaprosiłabym do łóżka :)
  Wbrew pozorom niedoskonalości potrafią podniecać o wiele bardziej niż ideał ;) Ludzkość, dzikość, nieprzewidywalność to lubię ja...
  Madalena Cecylia eM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również widziałem. Może to będzie temat mojego kolejnego posta. :)

   Usuń
 18. Tacy jesteśmy, tak wyglądamy bez photoshopa, bez maskowania naszych niedoskonałości, których jedni mają więcej, inni mniej.W zdjęciach nie widzę nic szokującego, ani dziwnego. Nie znam się na technice wykonywania zdjęć w podczerwieni, ale zauważyłam,że im jaśniejsza skóra, karnacja tym bardziej widoczne są niedoskonałości, albo po prostu czarnoskórzy mają ich mniej...

  czarna:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Idealna imo może być kobieta bo u nas niestety niedoskonałości tak piekielnie przyciągająco nie wyglądają. A biorąc pod uwagę, że Panowie na zdjęciach to tancerze to mnie nie dziwi to wypracowanie ciała te widoczne żyły oni naprawdę pracują o wiele ciężej niż ludziom z boku świata tanecznego się wydaje. Pikanterii dodaje fakt, że ich sprawność przekłada się też na inne płaszczyzny życia ]:->
  Magdalena Cecylia eM

  OdpowiedzUsuń
 20. Moim zdaniem kontrowersja polega właśnie na tym, że ciało zostało pokazane w sposób zupełnie odwrotny do tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast tuszowania i wygładzania niedoskonałości zostały one podkreślone, wręcz podkręcone. Kontrastem dla nich jest pięknie zbudowane ciało. Moją uwagę przykuwa również niesamowity wyraz twarzy bohaterów. Ich oczy nie są puste, są smutne, zamyślone, u niektórych przestraszone. Pokazują emocje, których w stereotypowym myśleniu facet nie powinien ujawniać. To chyba tez jest elementem tej kontrowersji, w której nie do końca chyba chodzi o sensację i szokowanie. No i na koniec przepiękne zdjęcia. Ja jestem zauroczona :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Najmniej widoczne zmiany skórne mają ciemnoskórzy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać