Pallad to mniej znany krewniak złota i platyny


Pallad to jeden z najbardziej szlachetnych metali na świecie. Od niedawna zdobywa coraz większą popularność jako surowiec do produkcji biżuterii i metal inwestycyjny. Słusznie?


Zastosowania palladu


W latach 90. i na początku XXI wieku pallad był kojarzony głównie z katalizatorami samochodowymi (na równi z platyną) lub z przemysłem chemicznym. Zarówno pallad metaliczny jak i jego związki mają olbrzymie znaczenie w katalizie to znaczy, że ułatwiają przeprowadzenie wielu reakcji chemicznych. Jeśli metal ten był stosowany przez złotników to głównie do produkcji tak zwanego "białego złota", ponieważ  ma zdolność niwelowania jego żółtej barwy, a przy tym cechuje go podobna "szlachetność".Złoża palladu są jednak dużo rzadsze niż platyny i złota (ale ponoć bardziej wydajne). Obecnie duże zasoby posiada jedynie RPA, USA, Rosja i Kanada. I tylko w tych krajach jest on wydobywany. Światowa produkcja to około 200 ton rocznie. Znaczącą jej część stanowi jednak recycling zużytych katalizatorów samochodowych.

Cena palladu metalicznego


Jeśli chodzi o ceny palladu to jest on dwukrotnie tańszy od platyny i złota, ale trzydziestokrotnie droższy od srebra. Jego cena oscyluje w okolicach 2000 złotych za uncję. To pozwala traktować go jako metal inwestycyjny. I owszem - na świecie coraz więcej ludzi wybiera pallad jako alternatywę wobec Au i Pt. W roku 2001 cena palladu na krótko przebiła nawet cenę platyny. Było to spowodowane zmniejszoną dostawą z Rosji, która wywołała panikę na rynku motoryzacyjnym, głównie w Stanach Zjednoczonych.


Wygląd i właściwości


Pallad wykazuje typowe cechy metali. Jest srebrzystoszary, ciągliwy i kowalny. Wykazuje duży połysk. W temperaturze pokojowej jest bardzo mało reaktywny, więc świetnie nadaje się do wyrobu luksusowych przedmiotów. Z punktu naukowego najbardziej spektakularną właściwością palladu jest możliwość rozpuszczania wielkich ilości gazowego wodoru. W 1 objętości palladu można "rozpuścić" aż 900 objętości gazu. To tak jak by do jednego garnka z wodą wsypać 900 garnków cukru...

Biżuteria i inne zastosowania


Pallad jako surowiec biżuteryjny znany jest od lat 30. XX wieku. Był on jednak stosowany wyłącznie jako dodatek do złota i platyny. Kiedy ceny wielkiej dwójki osiągały kolejne rekordy, złotnicy postanowili uczynić z tego metalu jej równorzędnego konkurenta. Popularność palladu cały czas rośnie, chociaż powoli. Myślę, że wynika to z faktu nieznajomości tego metalu i tego, że jest trudniejszy w obróbce od innych. Szczególną popularnością cieszą się jednak obrączki palladowe.


W tym miejscu muszę jednak powiedzieć o jednej, istotnej rzeczy. Pallad, choć bardziej szlachetny od srebra, jest jednak mniej odporny (czyli bardziej reaktywny) od platyny i złota, i z tego powodu mogą się zdarzyć nań alergie. Zwłaszcza osoby uczulone na inne metale (np. nikiel) powinny przed zakupem sprawdzić, czy pallad ich nie uczula.

Z palladu wykonuje się również powłoki złotych stalówek, jeśli klient chce uzyskać srebrną, a nie złotą barwę pióra. Jako ciekawostkę należy potraktować fakt, że niektóre kraje wykorzystują pallad do produkcji okolicznościowych monet. Pierwszą taką monetą było 25 rubli ZSRR.

Fot. nr 4: pierścionek z palladu wysadzany brylantami, artykuł rzemieśliczny, 10 500 złotych
Fot. nr 5: obrączki (para) z palladu z brylantem, 3500 złotych (para)

Komentarze

 1. Słyszałam o palladzie. Uwielbiam biżuterię ze srebra z białego złota! Jeśli Twoje wpisy poza ciekawymi informacjami nadal będą opatrywane zdjęciami biżuterii, od której trudno oderwać wzrok - jest duża szansa, że moja fiksacja się pogłębi ;) Wszystkie obrączki świetne - ciekawy poler i prostota.

  viola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę się starał pokazywać modele, które wpadną mi w oko.

   Usuń
  2. cieszę się i czekam na kolejne :) lubię wpisy tego rodzaju - viola

   Usuń
  3. Ja też :-) Lubie takie ciekawostki, a w kontekście palladu zastanawia mnie, czy a może kiedy odkryty zostanie jakiś nowy surowiec.

   Usuń
  4. Postaram się niebawem o tym coś napisać. :)

   Usuń
 2. [z FB] Karolina K.11 lutego 2014 22:41

  mi sie bardzo podobają ...

  OdpowiedzUsuń
 3. [z FB] Marta L.11 lutego 2014 22:42

  Piękne!

  OdpowiedzUsuń
 4. [z FB] Radosław P.11 lutego 2014 22:43

  tak albo złoto palladowe z domieszką palladu zamiast innych metali czyli złoto srebro plus pallad

  OdpowiedzUsuń
 5. [z FB] Urszula M.11 lutego 2014 22:43

  mam pierścionek z palladu z brylancikiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. jak dotąd nie zakupiłem niczego z palladu - ciekawa alternatywa zwłaszcza, że zawsze kupuję białą biżuterię - żółte złoto w ogóle nie wchodzi w grę

  wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla siebie? Pytam, bo ja np. jestem w stanie nosić wyłącznie złoty łańcuszek.

   Usuń
  2. rozumiem - przedmioty o niskiej próbie często uczulają. Nie, nie dla siebie - nie zakładałbym nawet, gdybym lubił. Mnie takie rzeczy przeszkadzają - na dyżurze niewygodnie, po pracy też - jestem dość aktywny. Właściwie potrzebuję tylko spinek do mankietów, co jakiś czas dostaję ciekawe modele i wystarczy;) Poszukuję pięknych przedmiotów dla kogoś bardzo miłego, kto gustuje w białej biżuterii a wygląda w niej zjawiskowo. Przyznam, że Twoje wpisy i system komentarzy znacznie ułatwia orientację w temacie.

   wojtek

   Usuń
  3. "jestem w stanie" - miałem na myśli blokadę psychiczną :) Jak widzę mężczyzn z sygnetami, to coś mi nie gra...

   Spinki to dobry temat. Będę musiał o nich też coś napisać. :)

   Usuń
 7. [z FB] Dominika K.12 lutego 2014 00:01

  Pierwsze słyszę, nie wiedziałam, że istnieje taka alternatywa dla złota etc. Podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy wpis. Szkoda,że uncja nie przeliczona tez (jak waluta) na nasze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fanom perfum uncja jest bardzo dobrze znana, więc uznałem, ze nie ma takiej potrzeby.

   Usuń
  2. Aaaaa, to widać nie jestem dostatecznym fanem perfum :P

   Usuń
 9. ja mam pierścionek z "palladu" próbą 850 z kamieniem żółtawo-pomarańczowym jest to stary pierścionek wielkości 1cm / 1cm... ile może być warty??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. p.s kamień jest wielkości 1cm / 1cm :)

   Usuń
 10. Panie Marcinie, czy symbol PD81 to pallad? Mam starą broszkę. Składa się ona z dwóch części. Dolna złota i górna...no właśnie...szara.Cechy są trzy.585, pd81 i jeden dla mnie nie do odszyfrowania. Może Pan rozwieje moje wątpliwości.
  Beata

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiem gdzie w Polsce jest pallad.Ryszard

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak wygląda sytuacja ze zmniejszaniem lub powiększaniem obrączek palladowych w przyszłości? Czy można je odświeżyć po latach czy tak jak w przypadku tytanu sytuacja jest tragiczna (brak możliwości zmiany rozmiaru, niemożność odświeżenia)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można zmieniać rozmiar i odświeżać. Mamy z mężem obrączki z palladu łączone z różowym złotem (+odcisk linii papilarnych) od kilku lat; była wykonywana zmiana rozmiaru. Wciąż nas zachwycają:)

   Usuń
 13. A ja mam tylko przekonanie do złota koloru żoltego np.18.Te metale szlachetne dla mnie to jak stal chilurgiczna

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać