Zapachowy wynalazek na Google Science Fair 2014

Oficjalne logo Google Science Fair

Google Science Fair to międzynarodowy konkurs dla młodych wynalazców i niezwykłych talentów.


Budzenie za pomocą zapachu


Podczas tegorocznej edycji maturzysta z Francji przedstawił swój zapachowy wynalazek. Chodzi o Sensor Wake - czyli budzik, który zamiast dźwięku wykorzystuje różne zapachy. Pomysł ten może wydawać się zbytkiem, ale okazało się, że jest istotny dla osób starszych. Ojciec chłopca zawodowo opiekuje się starszymi ludźmi i to on powiedział synowi, że jego podopieczni skarżą się na niekomfortowe, brutalne wręcz budzenie klasycznymi budzikami. Guillaume Rolland skonstruował więc urządzenie, do którego wkłada się naboje z kompozycjami zapachowymi (np. kawy, kwiatów, morza, lasu). O określonej godzinie budzik emituje intensywny aromat w swoim otoczeniu i dzięki pobudzaniu zakończeń nerwowych w nosie budzi ludzi.

Póki co, wynalazek ten docenili sami Francuzi i przyznali mu pierwsze miejsce we francuskiej edycji Google Science Fair. Mówi się, że chłopak nie jest bez szans w rundzie światowej.

Straszny budzik...

Komentarze

  1. ten wynalazek jest jak stworzony dla mnie :). Nie reaguję zupełnie na tradycyjne budziki. Wyłączam i dalej śpię. A taki zapach świeżo zmielonej kawy.....Myślę, że postawiłby mnie na nogi :)
    Gosia W.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowity pomysł - jak dla mnie taki wynalazek to cudowna sprawa. Ja niestety nie mam problemów ze wstawaniem ale dla mojego męża byłby to idealny prezent :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać