25 października 2014

Guerlain Guet-Apens, Attrape Coeur, No. 68, Vol de Nuit Evasion, Royal Extract

Perfumy marki Guerlain znajdziesz w perfumerii E-Glamour.pl

Guerlain Guet-Apens

Pięć nazw i jeden, ten sam zapach. Jaka jest historia jednego z najbardziej niesamowitych pachnideł Guerlain?

Wszystko zaczęło się od Pamplelune

Przenieśmy się do roku 1994, kiedy stery firmy trzyma Jean-Paul Guerlain. Czujne oko mistrza znajduje wśród młodych adeptów sztuki perfumeryjnej nieoszlifowany diament – młodą, zaledwie 24-letnią Mathilde Laurent. Cztery lata później na rynku pojawia się koronny zapach z serii Aqua Allegoria – Pamplelune. I choć oficjalnie za nosa tej kompozycji uznaje się Jean-Paula, to wiadomo, że faktycznie jest to dzieło samej Laurent, które zyskało namaszczenie i aprobatę mistrza. Był to jednocześnie debiut tej perfumiarki na światowych, pachnących salonach. Dość powiedzieć, że Pamplelune wciąż jest niezagrożonym bestsellerem Guerlain, choć od premiery minęło 16 lat. Ten fakt mówi sam za siebie.

Guerlain Pamplelune

Skandal i przywłaszczenie autorstwa

Rok później, w 1999 roku, Jean Paul powierza młodej Francuzce kolejną misję. Ma wyczarować limitowaną edycję butikowego zapachu na Boże Narodzenie 1999. Tak rodzi się Guet-Apens, czyli „Zasadzka”. Piękny, cynamonowo-owocowy szypr. Krótko potem zapach wchodzi do stałej oferty jako No. 68, lecz nie gości tam zbyt długo i zostaje wycofany z oferty. Powraca w 2005 roku jako Attrape Coeur i podpisany jest nazwiskiem Jean-Paula Guerlaina. We Francji wybucha skandal, ponieważ autorką kompozycji jest przecież Mathilde Laurent. Francuzka odeszła jednak w międzyczasie do konkurencyjnego Cartier, a Guerlain, nie chcąc promować perfumiarzy z zewnątrz, obwieszcza, że autorem Attrape Coeur jest tylko Jean-Paul. Co więcej, ta sama kompozycja debiutuje na rynku raz jeszcze, w 2007 roku – Vol de Nuit Evasion – na wyłączność portów lotniczych w Wielkiej Brytanii i Francji. Jest to jednak edycja wybitnie limitowana. Sam zapach miał być jednak identyczny jak Attrape Coeur. W roku 2009 wszystkie wcielenia Guet-Apens znikają z rynku i osiągają horrendalne ceny w drugim obrocie. Całkowicie nowe sety z kompozycją Guet-Apens pod różnymi imionami kosztują dziś nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Mathilde Laurent – naczelny nos Cartier

Guerlain Royal Extract

Żeby było ciekawie, Guet-Apens powrócił na rynek raz jeszcze. W tym roku w londyńskim Harrods pojawiła się limitowana edycja o nazwie Royal Extract, która jest niczym innym jak Guet-Apens. Choć oficjalnie mówi się, że to kompozycja powstała specjalnie dla londyńskiego sklepu, nie jest to prawdą.

Najnowsze wcielenie Guet-Apens – Guerlain Royal Extract

Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat sama kompozycja zapachowa nie była zmieniana sama w sobie. Zmiany wynikały jedynie z konieczności dostosowania perfum do aktualnych wymogów formalnych. Tym sposobem ograniczono udział mchu dębowego i zmieniono piżma w bazie kompozycji. Są to jednak zmiany z trudem wyczuwalne.

A jak pachnie zatem Guet-Apens?

Ja testowałem wersję o nazwie Attrape Coeur, czyli tę z okresu 2005-2009. Zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Jest niesamowicie szlachetna, pełna, idealnie łączy klimat lat 80. z nowoczesnym wizerunkiem kobiety. Jest w niej trochę z Poison, trochę z Venezii, Porównywana bywa do Jicky (zgadzam się), L’Heure Bleu (w pewnym stopniu) i Mitsouko (nie zgadzam się).

Brzoskwinie i cynamon

Rozpoczyna się bajeczną nutą brzoskwiniowego pudru, któremu wtóruje dostojny cynamon. Całość jest ciepła, wręcz rozogniona. Jasna.

Mrok przychodzi w drugiej chwili. Zapach zyskuje tłusty, zawiesisty niuans palonych kwiatowych olejków. Jest słodko i bardzo upojnie. Już 5 minut od aplikacji Attrape Coeur kreuje mszyste, drzewne tony, które podbijają od spodu pozornie łatwą grę kwiatowych, owocowych i korzennych składników. Podoba mi się tu dosłownie wszystko. Kompozycja jest zmienna, przejścia są płynne, ingrediencje pachną nawet piękniej niż w naturze. W sercu pojawia się miękki irys. Wyraźna jest również tuberoza, której blisko do tej z Poison. Mamy również klasyczny wyznacznik szypru, czyli duet jaśmin-róża.

Eugene Delacroix Kwiaty

Wąchają Guet-Apens naprawdę można te składniki poczuć, bo kompozycja nie ma typowego podziału na trzy części. Elementów jest tu więcej i każdy z nich pachnie inaczej niż jego sąsiedzi. To sprawia, że noszenie tych perfum dostarcza znacznie większej rozrywki niż czytanie książki lub oglądania filmu. Nie bez znaczenia jest też miękka, waniliowa baza, która przesuwa Attrape Coeur w stronę Shalimar i przypomina ciepły, suchy piasek…

I choć zapach w sam w sobie nie jest rewolucyjny, to jest perfekcyjnie wykonany i ma niesamowitą siłę wyrazu. Gdyby trafiła mi się możliwość nabycia butelki, nie zawahałbym się ani chwili.

Nuty: mech dębowy, irys, róża, cynamon, brzoskwinia, jaśmin, tuberoza, piżmo, fiołek, drewno sandałowe, wanilia
Rok premiery: 1999
Twórca: Mathilde Laurent
Cena, dostępność, linia: j.w
Trwałość: średnia, około 5-6 godzin

Pozostałe recenzje

Dołącz do dyskusji

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Ewelina Wilczyńska

Z Guerlain najbardziej uwielbiam kremy, niestety;).

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Nie lubie Shalimara, pachnie na mnie brzydko i jest meczacy, czuje się w nim jakbym siedziała w oparach dymu, a to nie jest ani mile ani przyjemne. Renata

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Szczerze powiedziawszy Guerlain jest jedyną marką półki średniej wśród tych całych hugo bossów , diorów, prad , fendi itd , która naprawdę kojarzy mi się z czymś luksusowym . Wszystko co stworzą opowiada pewna własną historię . Od dawna moją największą pasją jest pozukiwanie wszystkich ich zapachów , w tym tych pierwszych jeszcze sprzed ponad 100 lat . Ta marka tworzy historia – historia tworzy tą markę .

Marcin Budzyk
9 lat temu

Śmieszy mnie to silenie się na nazywanie marek luksusowych półką średnią. Półka średnia to Puma, Oriflame, Rihanna, Justin Bieber.

Pewnie nie uwierzysz, ale kompozycje zapachowe Amouage nie powstają już w Omanie z najdroższych składników, ale w fabryce Symrise, gdzie produkuje się też zapachy do toalet. Kosz samej kompozycji zapachowej w przypadku Amouage jest zazwyczaj niższy niż w przypadku marek Chanel, Dior, Prada…

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Jeśli coś jest w zasięgu przeciętnego śmiertelnika traci dla mnie miano luksusowości. Tylko historia utrzymuje Guerlain w kręgach mych zainteresowań . Półki , które wymieniłeś nie są średnie… to niziny nizin .

Marcin Budzyk
9 lat temu

Nie, półka niska to Adidas, Joanne d'Artes i inne ORYGINALNE perfumy, których cena oscyluje w granicach 10-30 złotych. Co więcej, jeśli są tam perfumy dobre i ambitne, to nie widzę żadnych przeciwwskazań, aby stały na mojej półce obok Clive Christiana za 1500 zł

Trochę smutne, że w Twoim wypadku doznania zapachowe kreowane są przez cenę perfum, a nie przez faktyczne walory zapachowe… Zakładam, że dotyczy to nie tylko perfum… Szkoda, bo w ten sposób ucieka sporo piękna tego świata, które je na wyciągnięcie ręki…

Marcin Budzyk
9 lat temu

Najważniejsze, że wzbudza emocje i jest "jakiś". Każdy ma inny gust. 🙂

Marcin Budzyk
9 lat temu

Ja z ich pielęgnacji znam bardzo niewiele kosmetyków, ale żaden nie zachwycił mnie na tyle, żeby kupować je ciągle.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

U la la, nie wiedziałam, że tak brzydko postąpiono z panią Mathilde…Aż mi się odechciało kupować ich perfum. Być może każda z tych firm ma coś za uszami, ale jakoś tak niesmak czuję.
Zapachu nie znam, z opisu widzę, że chyba by mi się spodobał.
Nadia O.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Dito!

Ziu
9 lat temu

Brzmi cudownie…