Olejek różany i Alteya OrganicsAlteya Organics - firma produkująca w 100% naturalne kosmetyki w oparciu o najlepszy olejek różany oraz olejek z lawendy - perła grupy Alteya.


Chanel, Dior, Hermes, Jean Patou, Lalique... to tylko niektóre marki, które korzystały z najlepszego na świecie olejku różanego produkowanego przez firmę Alteya. Od ponad wieku produkuje ona olejek różany w bułgarskiej Dolinie Róż dla najbardziej prestiżowych koncernów świata.


Ekologiczne uprawy


Alteya uprawia swoje kwiaty w Dolinie Róż bez zastosowania pestycydów, nawozów sztucznych czy jakichkolwiek innych, chemicznych substancji. Żeby nie być gołosłownym przytoczę ważny przykład. Kiedy róże atakowane są przez mszyce, nie są one zwalczane opryskami, ale przez wypuszczenie na plantacje żywych biedronek. Dzięki takim działaniom do finalnych kosmetyków nie trafia nawet ślad syntetycznych, często szkodliwych substancji. Potwierdzeniem tego jest USDA Organic - certyfikat wydany przez rządową agencję Stanów Zjednoczonych - FDA - Agencje Żywności i Leków dla kosmetyków Alteya Organics. Certyfikat ten zakłada, że kosmetyk musi być w 100% naturalny i w 95% organiczny (dla porównania popularny Ecocert dopuszcza stosowanie składników nienaturalnych i większą ilość nie-organicznych).

Plantacja Alteya w Dolinie Róż

Olejek różany


Dla mnie najważniejszy (i pewnie dla Was też) jest olejek różany. Kwiaty Alteya rosną na stokach słonecznej Doliny Róż i tam są od razu destylowane. Róże są kwiatami w pewien sposób wyjątkowymi, ponieważ olejek eteryczny znajduje się nie w płatkach, ale na ich powierzchni. To sprawia, że każda minuta zwłoki z destylacją powoduje stratę olejku, który najzwyczajniej w świecie paruje. Nawet starannie zbierane o świcie kwiaty zawierają jedynie 0,03 % olejku. I to właśnie to jest przyczyną bardzo wysokiej ceny olejku różanego, która w Polsce dochodzi do 40 000 złotych za kilogram, a na świecie przekracza czasami 10 000 euro.

Olejek z róży a absolut z róży


Warto wiedzieć, że z róży otrzymujemy również absolut o odmiennym od olejku aromacie i nieco niższej cenie. O różnicach między absolutem o olejkiem kiedyś już pisałem, ale przypomnę jeszcze raz: tylko i wyłącznie olejek różany powinien być stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych i aromaterapii. Do produkcji absolutu wykorzystuje się bowiem drażniące rozpuszczalniki. W kosmetykach Alteya Organics stosowany jest tylko i wyłącznie olejek eteryczny z róży.

Organiczny olejek eteryczny z róży

Fałszowanie olejku i jego skład


Olejek różany bywa bardzo często fałszowany lub zastępowany tańszymi olejkami, gdyż światowa produkcja wynosi zaledwie kilka ton. W roli substytutu występuje przede wszystkim olejek geraniowy, olejek zdrawcowy, olejek z drzewa różanego. Wykorzystuje się również mnóstwo syntetycznych molekuł, które mają naśladować różę (m.in geraniol, cytronellol). Skutki tych zabiegów są niestety co najwyżej średnie i można przyjąć, że idealne odwzorowanie aromatu olejku różanego przy obecnym stanie wiedzy i techniki nie jest możliwe. Za niepowtarzalny zapach odpowiadają bowiem związki bardziej skomplikowane i trudne do otrzymania w laboratorium: tlenek różany, furan różany czy beta-damascenon.

Aktywność i działanie


Postuluje się, że w skład olejku różanego wchodzi niemal 500 związków chemicznych. Prawie 400 zostało odkrytych i przebadanych. Oprócz niesamowitych molekuł zapachowych, olejek obfituje w związku biologicznie czynne. Jako jeden z nielicznych olejków znalazł zastosowanie nie tylko w aromaterapii, ale również jako pełnowartościowy surowiec do produkcji leków. Wykazuje najsilniejsze działania antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe ze wszystkich znanych olejków eterycznych. Dzięki temu w wyraźny sposób odmładza skórę i działa przeciwstarzeniowo. Olejek działa bardzo intensywnie, więc w czystej postaci wymaga ostrożnego stosowania. Dziś uwagę naukowców przykuwa jego kolejna niesamowita zdolność - potrafi on niszczyć najbardziej oporne na antybiotyki bakterie, w tym te oporne na wankomycynę i teikoplaninę - antybiotyki ostatniej szansy.

Kapsułki z olejkiem różanym i jagodami acai.


Międzynarodowe nagrody dla Alteya Organics


Dbałość o jakość upraw róż, jak i samą produkcję kosmetyków spowodowała, że marka Alteya Organics została doceniona nie tylko w Bułgarii, ale w krajach na całym świecie przyznano jej liczne nagrody:
- Sustanibile Beauty Awards dla najlepszych kosmetyków organicznych - Francja
- UK Pure Beauty Awards - Wielka Brytanii
- Biofach Organic Novelty Recognition - Niemcy
- Nagroda Stowarzyszenia Konsumentów Ekologicznych - Stany Zjednoczone
- Green Apple Award dla najlepszego producenta z Doliny Róż - Bułgaria
- Nagroda Bułgarskiej Doliny dla najlepszych kosmetyków do oczyszczanie twarzy i dla najlepszych kosmetyków spa.

Artykuł powstał we współpracy z marką Alteya Organics

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy post, najbardziej jestem zaskoczona tym, że olejek różany ma właściwości bakteriobójcze. Będąc następnym razem w Bułgarii muszę zwrócić uwagę na kosmetyki tej firmy. A co do zapachu róży - uwielbiam, uwielbiam! Choć przez wielu jest znienawidzona - "bo babcina"....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Róża jest po prostu ponadczasowa, a co za tym idzie, jej zapach także.

   Usuń
  2. Bardzo ciekawy jest dla mnie fakt, że używają biedronek - jako naturalnych sposobów zwalczania mszycy. Świetny patent!

   Usuń
  3. Uwielbiam takie opisy!

   Stanisław

   Usuń
 2. Tak z innej beczki Marcinie: co sądzisz o Beyonce Midnight Heat ? Rozważam zakup w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z perfum Beyonce znam Pulse, Heat i Heat Wild Orchid i uważam, ze wszystkie one sa piękne. Renata

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać