Zapach ludzi na kacu i perfumy na kaca

Zapach na kacu...

Jak radzić sobie z kacem? Na to pytanie w swoim życiu odpowiadał sobie zapewne każdy z nas i każdy z nas doszedł do własnych sposobów walki z nim.


Dziś w punkach kilka prawd na temat zapachu i kaca:


Człowiek na kacu wydziela nieprzyjemny zapach


Trawienie alkoholu w organizmie to proces wieloetapowy, w który zaangażowane są głównie hepatocyty - komórki wątroby. W jego wyniku powstaje wiele szkodliwych i cuchnących substancji (nie tylko aldehyd octowy, ketony, ale i inne związki powstałe w wyniku rozpadu komórek w skutek działania wolnych rodników). Związki te są usuwane z ludzkiego ciała wieloma drogami - również przez skórę i przez płuca. To dlatego pot i oddech osób na kacu bywa nieznośny pomimo ciągłego mycia skóry i zębów.

Nieprzyjemny zapach z ust można niwelować przez ciągłe żucie substancji zapachowych (guma do żucia, liście lubczyku, pietruszka, olibanum...). Jednorazowe mycie zębów w tym wypadku nie pomoże.

Od lewej: kwas octowy, kwas mlekowy, aldehyd octowy.

Znacznie trudniej zatuszować zapach skóry. Każdy z nas doświadczył tej okropnie nieprzyjemnej, kwaśnej woni wydzielanej przez osobę "po" - często następnego dnia w pracy, w autobusie, w urzędzie... Najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoba wydzielająca fetor nie jest tego świadoma (w przeciwieństwie do osób chorych na trimetyloaminurię).

Warto jednak zaznaczyć, że organizmy spożywające alkohol regularnie (np. alkoholicy) wykazują mniejszą tendencję do produkcji cuchnących związków. Postuluję się, że ich mechanizmy obronne nie pozwalają na tworzenie pewnych substancji, które powstają w wyniku działania rodników na komórki okazjonalnego konsumenta alkoholu.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem potu po spożyciu alkoholu?


Najlepiej rano napić się gorącej herbaty i od razu wskoczyć do wanny pełnej gorącej wody. Chodzi o to, żeby zmusić organizm do pocenia się. Wówczas produkty trawienia alkoholu zostają szybciej wydalone i mają mniejszy wpływ na zapach naszego ciała. Cały zabieg trwać powinien około 30 minut. Szybki poranny prysznic tak naprawdę niczego nam nie da. Również kąpiel w gorącej wodzie nie gwarantuje neutralności zapachowej, chociaż w znaczący sposób obniża poziom fetoru w ciągu dnia.

Jeszcze lepszym pomysłem jest intensywny wysiłek fizyczny, który przyspiesza metabolizm i jednocześnie wzmaga usuwanie produktów przemiany alkoholu.


Perfumy na kaca


Maskowanie zapachu kaca perfumami nie ma sensu. Efekt może zwalić z nóg nasze otoczenie. Jeśli jednak chcemy użyć perfum, to najlepiej perfumować wyłącznie włosy. Chodzi o to, aby kompozycja zapachowa nie miała styczności ze skórą.

Na kacu większość zapachów drażni. Nie polecę zatem konkretnych perfum, które mogą pomóc, gdyż każdy musi znaleźć swoje rozwiązanie.

Z własnego doświadczenia (skromnego :) ) wiem, że pomocny bywa Sherbet Peppermint oraz różne, zimne wetiwery. Tu wymienić mogę L'Eau Boisee Guerlain, Chanel Sycomore. Na pewno pomóc mogą chłodne, ostre cytrusy w stylu Escale e Portofino Diora.

Perfumy na kaca...Komentarze

 1. Nigdy, ale to nigdy nie miałam kaca, a zapachu, o którym mowa, nie znoszę. Jeszcze sporo przede mną:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie sądziłam, że z takiego tematu można zrobić taki świetny merytoryczny post! Ekstra! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy mój chlopak jest na kacu, pachnie podobnie jak krakowska sucha. Poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dominika Kowalczyk4 grudnia 2014 22:10

  Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała wykorzystywać Twych porad w tym zakresie ;) Ale pomysł na artykuł-czapki z głów, sama w życiu bym na to nie wpadła.

  OdpowiedzUsuń
 5. KOUROS stawia na nogi ! :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Na mnie dobrze działaja swiezaki Atelier Cologne..

  Raf

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlatego najlepiej tak pić - żeby mało pić i nie mieć kaca :)

  OdpowiedzUsuń
 8. kac, kacem, a ja mam takiego psa, a konkretnie suczkę i jest kochana, Wszystkich pozdrawiam :) Kasia

  OdpowiedzUsuń
 9. The Vert au Jasmin, L'Occitane en Provence - swego czasu jedyny, jaki byłam w stanie znieść we wspomnianym stanie :). Pozdrawiam, Anna Z.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny post ;) niestety niektórzy na kacu wyznają zasadę : im mocniej się spsikam tym mniej inni wyczują....tylko czemu akurat perfumami pokroju Angela czy Aliena..:'(

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja na kaca stosuję Aspena ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak mozna zapomniec o Herba Fresca?! Swiezo umyte wlosy i wyszczotkowane zeby. Tak pachnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Obowiązkowa lektura dla osobników w tramwajach i autobusach....Gdyby się zastosowali do tych rad...a właściwie tylko do jednej ("wskoczyć do wanny pełnej gorącej wody") to świat stałby się lepszy. No przynajmniej na czas dojazdu na uczelnię :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy artykuł ostatnio też natknełam się na fajny artykuł o radzeniu sobie z kacem może komuś pomoże http://lifeandhealth.pl/sposob-na-kaca/ Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Polecam Moschino Forever na kaca. Nie drażni żołądka i pachnie swietnie🖒

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać