Perfumy babcine

Perfumy babcine
Perfumy babcine

Temat perfum babcinych wywołał na Nez de Luxe już kilkukrotnie gorącą dyskusję. Ostatnio przy okazji opisu Lancome Poeme. Obiecałem, że zajmę się tym pojęciem i właśnie to czynię. 


Wpis ten potraktujecie, proszę, nie jako moje zdanie, ale logiczne uporządkowanie różnych opinii, jakie spotkałem do tej pory. Chcę rozprawić się z tym pojęciem w sposób słownikowy, bez zbędnych emocji.

Perfumy babcine jako określenie typu kompozycji zapachowej


To chyba najpowszechniejsze podejście do tematu. Nie odnosimy się tutaj do tego, że perfumy X pasują do kobiet w określonym wieku, ale do tego, że reprezentują konkretną rodzinę zapachową. Jaka to rodzina?

Według mnie możemy wyróżnić kilka typów takich perfum:
1. Intensywne szypry z dominantą drzewną (np. Sisley Eau du Soir)
2. Wonie oparte na przyprawach, kadzidle z akcentem mszystym, aldehydowym lub odurzająco kwiatowym (tuberoza, róża, ylang, jaśmin) (np. Dior Poison, Estee Lauder Youth Dew, Guerlain Samsara)
3. Perfumy owocowe w stylu lat 90. (np. Lancome Tresor, Laura Biagiotti Venezia, Rochas Femme)

Zaznaczam jednak, że pojęcia "babciny" w tym kontekście używają zazwyczaj osoby, których perfumeryjne doświadczenie obejmuje wielkie klasyki minionych dekad, ale które jednocześnie się z nimi nie polubiły. Wtedy można zresztą uzasadnić włożenie kilku powyższych (odmiennych bardzo) grup do jednego worka i nadanie mu etykiety "babciny".

Wydaje mi się jednak, że w celu przybliżenia perfum (np. w recenzji lub dyskusji) użycie formuły "babciny" nie jest przestępstwem. Wtedy jasno sygnalizujemy, że zapach należy do jednej z trzech grup. I nie używamy go jako określenia negatywnego.

Jest też wątek historyczny


"Babciny" zaczęło swoją karierę w Polsce w momencie wejścia na rynek licznych klasyków - No.5, Shalimar, Samsary, Opium, Poison. Mówimy tu o latach 90. i początku nowego millenium. I wydaje mi się, że według niektórych osób perfumy babcine to te, które były używane przez babcie w czasach PRL-u i na początku wolnej Polski - kiedy starsza kobieta nie miała możliwości wyboru, który ma dzisiejsza babcia, i który będzie mieć każda kolejna babcia. Wielkie klasyki przypominały nam wtedy Być Może i wody kwiatowe kupowane w kiosku przez nasze babcie - i tak mogły powstać te nieszczęsne "babcine perfumy"...

Jestem więc przekonany, że używając określenia "babciny" wiele osób ma w domyśle babcie urzędujące w Polsce dawnych lat. Stąd wzięły się właśnie trzy grupy w wyżej wymienionym zestawieniu.


Perfumy babcine jako określenie perfum brzydkich i odpychających


Często jest też tak, że osoby mające bardzo słabe rozeznanie w świecie perfum używają określenia "perfumy babcine" jako hasła wybitnie pejoratywnego, które ma oznaczać zapachy brzydkie i odpychające. Zaznaczam, że ta sytuacja dotyczy osób, które perfumerie omijają szerokim łukiem i wystarczy im piękna modelka na pudełku i ładna reklama, aby zakupić produkt (a często w ogóle nie używają perfum). Takie podejście wiąże się zazwyczaj z bardzo niskim poziom kultury i dobrych manier.

Bardzo często jest tak, że koneserzy perfum, którzy lubią i doceniają wielkie klasyki sprzed wielu lat odbierają hasło "perfumy babcine" jako dyshonor, ujmę, próbę ich obrażenia lub, co najmniej, wyrażenie z niższych sfer świadczące o ubóstwie językowym i umysłowym. Słusznie! Ale tylko wtedy, kiedy jest ono używane jako zamiennik wyrazu "brzydki" przez drugą stronę.

Czym dla mnie są perfumy babcine?


Dla mnie to określenie pozytywne. Jest synonimem kunsztu kompozycji zapachowej, użycia składników wysokiej jakości (często naturalnych), ciepła lub pudrowości oraz wyraźnego charakteru retro. Perfumy babcine uważam za perfumy z absolutnych wyżyn sztuki perfumeryjnej. Co więcej, jestem zdania, że równie dobrze sprawdzać się mogą na skórach młodych kobiet, wręcz nastolatek (użyte z umiarem). W słowie "babciny" zawarty jest bowiem komfort, bezpieczeństwo, zmysłowość. Hasła: "retro", "staromodny", "staroświecki" nie niosą według mnie tak dużo tych pozytywnych emocji i nie oddają charakteru babcinych perfum. Tą drogą, nie pozwolę sobie na zaklasyfikowanie do tej grupy zimnych, wyniosłych szyprów. Sisley Eau de Soir to nie są perfumy babcine w mojej ocenie, choć można je nazwać staromodnymi. Tak samo z perfumami cytrusowymi z dawnych lat - niewątpliwie są retro, ale babcine nie są w mojej opinii.

I jeśli na w moich recenzjach pojawiać się będzie określenie "babciny" (do tej pory zdarzyło się to ledwie kilka razy), to będzie oznaczać niemal najwyższą formę uznania dla danej kompozycji.

Macie jakieś inne pomysły na rozgryzienie hasła "babcine perfumy"? Odbieracie to określenie jako negatywne czy pozytywne? 

Komentarze

 1. Niestety wydaje mi się, że termin ,,babcine perfumy" ma znaczenie zdecydowanie pejoratywne i używany jest, żeby podkreślić ,,nienoszalność" i ,,niezmysłowość" zapachu. Przykre to trochę, bo przecież nie ma określenia, np. babcine malarstwo, babcina architektura, babcina muzyka, więc skoro do tych dziedzin sztuki nie stosuje się tego przymiotnika, to dlaczego perfumy, które przecież sztuka są, szufladkuje się w ten sposób? Swoją drogą ciekawe, czy nasze wnuki też tak surowo ocenią nasze perfumy. Podsumowując zdecydowanie wolę określenie retro. P.S: Ponieważ jest to mój pierwszy post serdecznie pozdrawiam i gratuluję cudownego bloga:) Dagmara

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Przedmówczynią. Słowo 'babciny" ma według mnie zdecydowanie pejoratywny, kpiący wydźwięk.
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie perfumy babcine to perfumy retro, ale bez negatywnego wydźwięku. Mało jest zapachów, które określam jako retro. Na pewno jest to Samsara i Habanita. Tą drugą pachniała moja babcia i mam z nią związane same pozytywne emocje. Nie uważam wcale, że perfumy babcine są jednocześnie pozbawione zmysłowości. Jeżeli kobieta jest zmysłowa, to każde perfumy których używa będą przez otoczenie odbierane jako zmysłowe.
  Gosia W.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moi klienci Marcinie,pytaja o ,,babcine,,perfumy,a wiek ich wskazuje,ze nowoczesne perfumy nie wzbudzaja zainteresowania.
  BABCIU kocham cie.Zylas w pieknych czasach.Teraz pozostaly tylko popluczyny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie określenie babcine perfumy nie kojarzy się źle. :) Babcine zapachy to dla mnie zapachy pudrowe, aldehydowe, często z taką "ciemną" różą. Pozdrawiam, MR.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie.. zapachy z 'ciemną'' różą. Moja śp. Babcia używała 'Kobako', starą, klasyczną wersję. Jestem przekonana, że na pewno znasz, Marcinie, ten zapach. cóż, perfumy o ''babcinej'' nucie to zapachy po prostu z odległych lat swej premiery. I tak, jak piszesz, kobiety nie mając wyboru, w czasach PRL nosiły to, co było dostępne, i stawało się przez to popularne. To dobre, piękne zapachy, nie doceniamy ich, niefajnie mam się kojarzą... bo ze starością? Taki mamy świat, idziemy do przodu, co nowe, to i modne, co stare, niemiłe, ale gdzie wspomnienia? Dziś moja mama kocha te perfumy, tak jak i Babcia:) Czy kiedyś przyjdzie czas i na mnie? Nie sądzę....

  OdpowiedzUsuń
 7. Z określeniem "Babcine perfumy" - rzeczywiście, spotkałam się u osób, które nie interesują się rynkiem perfum - wręcz nie mają o nim zielonego pojęcia. To określenie używane (przez te osoby) na znak dezaprobaty wskazanego / noszonego przeze mnie zapachu. Jestem sama zdania, że zapach na zmysłowej, seksownej osobie "dopasuję" się do niej samej, i stanie się dla kogoś tym najpiękniejszym, Boże broń "Babcinym". Globalnie dobrym przykładem Marcinie - jest Estee Lauder Youth Dew. Sama lubię ten zapach (doceniam, może tak; jest niesamowicie przemyślanie zrobiony), jednak odzwierciedla ogólne pojęcie "Babcine perfumy".Może to dobrze, że istnieje takie określenie?... "Koneser" - ani nie obrazi się, ani nie zdziwi..... a reszta będzię się lepiej poruszać, po obcym dla siebie rynku. Pozdrawiam. Jak zawsze świetny artykuł. Gosia -perfumiarz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Określenie ''babciny'' odnoszące się do perfum słyszałam od osób, które o perfumach nie mają pojęcia w ogóle. Odnosiło się ono zazwyczaj do perfum starszej daty, trudniejszych w odbiorze, wielkich klasyków. Często też miało ono charakter negatywny, kpiący. Dla mnie osobiście (jako miłośniczce wielkich klasyków) słowo ''babciny'' w kontekście perfum jest tylko zachętą na wypróbowanie kolejnych, nieznanych mi dotąd perfum klasycznych, bo wiem, że mogę się z nimi polubić. Więc jak zapach jest ''babciny'', to możliwe, że jest wspaniały!
  Ewelina

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziś babcie moze i mają wielkie mozliwości w zakresie wyboru perfum, ale najczęściej nie mają kasy, w zwiazku z tym pachną najtańszymi "perfumami" z bazaru lub sklepików "za pięć złotych".
  Każdy chyba wie, jakie to walące po nosie pachnidła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słowo "babcia" kojarzy się ogólnie z miłą, bliską i ciepłą osobą, która nas rozpieszcza, kocha i dokarmia ponad miarę. (U mnie jest na odwrót, bo babcia nas bardziej wychowuje i robi kazania na temat nadwagi. I używa "Green Tea", które jest ponoć bardzo młodzieńczym zapachem :)
  "Perfumy" natomiast to zapachy zamknięte w buteleczkach, najczęściej kojarzone ze zbytkiem, luksusem. Najprędzej te słowo utożsamia się z Chanel No. 5.
  Dziwi mnie to, że już określenie "babcine perfumy", złożone z dwóch, zazwyczaj kojarzonych miło słów, mają już negatywny wydźwięk. Oznaczają one staromodne, perfumy retro, które w delikatnych nosach masy konsumenckiej są zbyt ostre, wytrawne. Jeśli chodzi o mnie, to te określenie kojarzy mi się ze zapachami, które mają bogatą historię, są kochane przez następne pokolenia i tego nikt nie może zmienić.

  Pamiętam kłótnię sprzed paru lat, kiedy po raz pierwszy obnosiłam się z Kenzo Jungle na urodzinach. Dostałam skrajnie negatywną ocenę od kuzynki mojego taty, która nazwała Słonia "końskim moczem dla starych bab". Wtedy jej tak nagadałam, że do końca życia się do mnie nie odezwie.
  Wtedy mnie to naprawdę uraziło, bo o ile łatwo odebrać krytykę dotyczącą ubrania czy poglądów, taka forma "krytyki" zapachu może naprawdę skrzywdzić.

  Bo, tak jak napisałeś, Marcinie, zapach to coś więcej niż chemia.

  Avarati

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. stwierdzenie "perfumy babcine" idealnie mi pasuje do zapachu Clinique Aromatics Elixir - retro zapachu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety, dla mnie perfumy babcine to takie, ktore wydaja mi sie brzydkie i nienoszalne. Nie pasuja do moich estetycznych, wspolczesnych standardow. Naleza do innej epoki i moze wtedy sie podobaly. Probowalam np. polubic Organze, Givenchy, ale bez skutku. Moze w wersji Indecedence bedzie inaczej, jeszcze nie mialam okazji jej poznac.
  Renata Wójs

  OdpowiedzUsuń
 14. Trochę się uśmiecham pod nosem na widok słów - babcine perfumy. Dlaczego ?bo jestem babcią i używam Miss Dior.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I wszystko w temacie :-) Brawo, pani Babciu :-)

   Usuń
 15. Sama, z rzadka, używam tego określenia. I wcale w sensie pejoratywnym. Mam 32 lata i ostatnio zakupiłam "Youth Dew", właśnie w związku z jego "babciną" nutką. Uwielbiam. A.J.M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie je kupiłaś? Bo chciałam się dowiedzieć, jak one pachną. Dla mnie właśnie takie przyprawiowe, kadzidlane perfumy są czymś pięknym, nawet, jeśli inni mówią na nie "babcine".

   Avarati

   Usuń
  2. Jest chyba dostępny ten zapach w salonach EL. Są takie w Warszawie i Krakowie.

   Usuń
 16. Dla mnie goździkowa nuta nadaje "babciny" wydźwięk ("babciny" w znaczeniu retro). Np. Nina Ricci L'air du Temps.

  Wczoraj w Biedronce stanęłam w najdłuższej kolejce, bo starsza pani przede mną roztaczała OPIUM w wersji vintage. Uwierzcie, że czas w kolejce mi minął wspaniale.
  KH

  OdpowiedzUsuń
 17. Tak..............Jestem dojrzałą............. kobietą. Moje babcine- to Chanel COCO do małej czarnej, czerwonej szminki i obcasów do samego nieba. A na dzień Venezia Laury Biagiotti, jeansy z dziurami t-schirt i skóra motocyklówka. Taaaaak Jestem babcią odlotowo-atomową. Czy elegancja i klasyka to babcine perfumy? A Pana Wiesia chyba Mączyńskiego całuje gorąco w oba policzki. Babcie pachnące ciepełkiem, piżmem , pudrem, kadzidłem tulą do siebie wszystkie zatroskane duszyczki. Babciny zapach też coś :-)))))!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chanel Coco to bardzo zmysłowy i cudowny zapach! Sama bym go używała w wieczorowej, bardzo eleganckiej wersji mnie.

   Mam 22 lata.

   Avarati

   Usuń
 18. Dla mnie rowniez okreslenie perfum "babcine " ma znaczenie pejoratywne i basta . U nas podobaja sie w przewazajacej wiekszosci" plastiki" wiec o czy tu dyskutowac . Wiadomo ,ze dla wiekszosci No 5 , Shalimar śmierdzi . Podobają sie latwe , lekkie i nieskomplikowane zapachy . . A zaliczenie przepieknej Samsary do babcinych to po prostu przestepstwo . Marcinie wsadziles kij w mrowisko .

  OdpowiedzUsuń
 19. Drogi Marcinie! Gratuluję wspaniałego bloga i niesamowitej wiedzy perfumiarskiej :) Często tu zaglądam, poszukując opinii o zapachach i inspiracji. Z całym szacunkiem śmiem twierdzić, że chyba znasz się na perfumach trochę bardziej niż na kobietach;) Zapewniam Cię, że żadna, ale to żadna kobieta, nie poczuje się dobrze ,jeśli usłyszy, lub przeczyta, że używa "babcinych" perfum. Jak doskonale by nie argumentować tego określenia, jako pozytywne, każda kobieta poczuje się niekomfortowo i to bez względu na wiek. Apeluję o określenie "retro"! Nie dość, że ładnie brzmi to kojarzy się czymś eleganckim,solidnym, kunsztownym, bogatym...No i mamy mode na vintage! Na początku było słowo...
  Pozdrawiam Beata, używająca perfum "Poeme" lat 44 , jeszcze nie babcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, rozumiem... I chyba faktycznie masz rację.

   Usuń
 20. A może "babcine" to takie które nas postarzają. Tzn tak się w nich czujemy - postarzone. Nie macie wrażenia że niektóre perfumy wrzucają nam na barki dodatkowe 20 lat? Ja mam tak z wspomnianym Opium. Używam (podbieram teściowej - zawsze ma ze trzy flaszki w zapasie) i od razu szukam laseczki, toczka i karakuł;) Oczywiście takie postrzeganie narzuca kontekst kulturowy. Te perfumy były używane przez starsze zasobne panie, które zaczęły ich używać dawno temu, kiedy byly mlodymi paniami, a perfumy te uchodzily za nowoczesne i rebelianckie. Jak Piątka Chanel. To była rewolta. Gdybyśmy do dziś pryskali się różą i bergamotą, a YSL wypuściłby Opium, młodzież by oszalała. A tak, teraz nawet starsi krzywią sie na ten typ zapachu. Moja 77-letnai mama nazywa je "suardepari", w pejoratywnym odniesieniu do klasyka Bourjois Soir de Paris". "Ocho, myslalam, że się uduszę, znowu w windzie bylo "suardepari"

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja spotkałam się z określeniem "babcine" gdy kobiety mają na myśli perfumy mydlane. Te, które przypominają zapachy mydła/środków czystości, które są stosowane przez starsze panie i taki "mydlany" zapaszek się wokół nich rozchodzi ;)
  Moja skóra jest niestety tak specyficzna, że wiele zapachów zmienia się na mnie właśnie na taką wyraźną, mydlaną nutę, ale nie powiedziałabym, że są babcine. Często ubolewam nad tym, jakiego psikusa moja skóra mi robi, bo niektóre zapachy, które tak mi się podobają na innych osobach, na mnie pachną jak typowe mydło.
  Osobiście, gdy ja słyszę określenie "babcine" to na myśl przychodzą mi klasyki, które dziś są przez większość trudne do zniesienia i zrozumienia ;) Niektórych ja sama nie mogłabym nosić (po prostu nie pasują do mnie, do mojej skóry), ale doceniam ich kunszt, nietuzinkowość :)
  Świat byłby nudny gdybyśmy mieli na półkach tylko łatwe w odbiorze, masowe zapaszki. Dla każdego, czyli często dla nikogo tak naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Myślę, że w tej sytuacji należałoby zmienić zakodowane w naszych głowach znaczenie słowa babciny na to zaproponowane przez Marcina, oczywiście znaczenie to zarezerwowane będzie wyłącznie dla tej strony i dla opisywanych perfum. To blog Marcina, miał więc całkowite prawo, aby zaadaptować sobie to słowo do własnych potrzeb. Jeśli mój chłopak powie że ubrałam się w babciną sukienkę, na pewno się obrażę, ale czytając teksy Marcina dotyczące perfum zawsze będę miała z tyłu głowy właściwe dla niego znaczenie słowa "babciny". :)
  Pozdrawiam
  Iza R

  OdpowiedzUsuń
 23. Przede wszystkim gratuluję fantastycznego bloga Marcinie, nie mogę się oderwać. Odnośnie babcinych perfum, to niestety każda kobieta się obrazi za takie określenie, nawet jeśli mówi to perfumiarz. Mój mąż ma jeszcze dosadniejszą nazwę i jest to "perfumy starej ciotki". Babcine/ciotkowate zapachy to: niedopasowany do osoby oraz pory dnia i w nadmiarze zapach, zwykle ciężki, mdlący oraz niestety może i częściej tandetny, podrabiany, woniejący zapaszek również w nadmiarze. Nigdy nie będzie to zapach świeży, cytrusowy, delikatny. Niestety faktem też jest, że ta przysłowiowa "babcia" (dajmy na to 85 lat) zwykle nie ma pieniędzy na zbytki, zwykle niedomaga na zdrowiu, najczęściej bierze jakieś leki, a to sprawia, że skóra ma inny zapach. Dodajcie sobie do tego garsonkę i płaszcz wyciągnięte z szafy pełnej kulek naftaliny. Ponadto w tym wieku węch jest dużo słabszy niż kiedyś i takiej np. Pani Walewskiej wyleje się na siebie więcej. Koszmar. To mniej więcej ten typ zapachu. Pani Walewska lub podobne ziejące sztuczną konwalią i odurzającą lilią z wieńców z nutką kadzidła na tle starej szafy.
  Pozdrawiam
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 24. A dla mnie określenie "babciny" ma pejoratywny wydźwięk, jako, że żyjemy w czasach gdzie panuje kult młodości, zwłaszcza w sferze mody i kosmetyki. Wiele razy słyszałam jak ktoś obruszał się "nie jestem jeszcze babcią!", "nie wyglądam jak babcia" w znaczeniu, że czuje się wciąż młodo i nie życzy sobie podobnych insynuacji :) "Babciny" to dla mnie nie retro, czyli coś co wprawdzie pochodzi z przeszłości, ale jest estetycznie pociągające, lecz niemodny, przestarzały, odpowiedni tylko dla osób u schyłku życia. A tu moja recenzja perfum zaliczanych do ciebie jako "babcinych", Estee Lauder "Youth Dew" : http://perfumanka.pl/2017/10/22/klasyka-bardzo-retro-estee-lauder-youth-dew/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać