Najważniejsze perfumy w naszym życiu

Perfumy naszego życia?

Najważniejsze perfumy w dotychczasowym życiu.


Dziś temat trochę luźniejszy, ale mam nadzieję, że Was nie zanudzę.

Co to znaczy, że perfumy są ważne? 


W sumie to wydaje mi się, że dla każdego znaczy to coś innego. Dla mnie perfumy ważne to takie, które spełniają jedno z kilku kryteriów:
- sprawiły mi po prostu dużo zapachowej radości i uwielbiałem ich używać;
- poszerzyły moje perfumeryjne horyzonty pokazując nuty nieznane i nietypowe;
- nauczyły mnie rozumienia zapachów, ich analizy, opisu, odczuwania pewnych olfaktorycznych emocji (nie wiem, czy dobrze to napisałem i mnie rozumiecie; jeśli wyszedł bełkot, to z góry przepraszam).

1. Moje pierwsze perfumy - Kenzo Pour Homme


Kiedy je kupowałem miałem jakieś 15, 16 lat. Do dziś dnia mam tę butelkę. I choć zapach wyraźnie został nadszarpnięty zębem czasu, to mam z tym flakonem (tym konkretnym) bardzo dużo pozytywnych wspomnień. Pamiętam, że zazwyczaj je ze sobą zabierałem do torby lub plecaka. Towarzyszyły mi w wielu ważnych chwilach.

Do dziś dnia zresztą oceniam je bardzo wysoko. To naprawdę genialne połączenie nut drzewnych, przyprawowych i męskiej, naprawdę morskiej świeżości. Ale nie morskiej w sensie dzisiejszym. Morski charakter Kenzo Pour Homme to woń słonej mgły, mokrego mchu, kapiącej z drzew żywicy i zimnego piasku... Pod względem technicznym to jeden z najlepszych męskich zapachów w historii perfumerii.

Kenzo Pour Homme

2. Chanel Sycomore


Od czasu Kenzo Pour Homme nie używałem nigdy żadnych perfum w roli signature scent, czyli osobistego podpisu zapachowego - jednym perfum, z którymi utożsamia nas otoczenie.

Dopiero w roku 2014 taką rolę przejęły perfumy Chanel Sycomore. I znowu jest to zapach drzewny, słony, pięknie zbalansowany. Uwielbiam go nosić, bo jedno psiknięcie przenosi w inny świat. Do tego trwa od prysznicu do prysznicu a nawet dłużej.

Zaznaczam jednak, że Chanel Sycomore przeszło na 100% operację zmiany formuły i nie mówię o tym w kontkeście pierwowzoru z pierwszej połowy XX wieku. Nowe Sycomore powstało w 2008 roku, ale gdzieś pomiędzy 2010 a 2014 rokiem zostało podmienione. Moim zdaniem na lepsze.

Pierwsza wersja Sycomore, o której pisałem na blogu była bardziej krystaliczna, linearna i nudna. Nowa odsłona jest minimalnie bardziej drzewna, mniej słona i z cieniem sandałowej słodyczy. Miałem przyjemność porównać dwie wersje w jednym czasie, więc jestem pewien swoich słów.

Chanel Sycomore


3. Etat Libre The Orange x Tilda Swinton Like This


To zapach niszowy. Dziwny. Niespotykany. Oszałamiający bogactwem doznań.

Dziś go już nie używam. Po prostu mnie znudził i zmęczył, ale nie zmienia to faktu, że są to perfumy, które dostałyby notę maksymalną - 10/10. Są tak genialnie zrobione i pachną tak nietypowo, a przy tym tak urodziwie, że w kategorii perfum niszowych nie mają sobie równych.

Zainteresowanych odsyłam do swojej recenzji, gdzie wyjaśniłem, o co chodzi z Like This.

Etat Libre d'Orange Like This

4. Norma Kamali Incense


Ponoć najgłośniejszym dźwiękiem w historii naszej planety był wybuch wulkanu Krakatau w roku 1883. Hałas osiągnąć miał wtedy natężenie 360 decybeli i być słyszalny ponad 4000 km od źródła.

W świecie perfum nie ma jednostki, które mogłaby określić "moc" perfum. Fani perfum z zagranicznych blogów i portali uznali jednak kiedyś, że tytuł najpotężniejszych perfum świata powinien przypaść właśnie Incense.

Nie znam wszystkich perfum, ale wśród tych, które znam, to niewątpliwie zapach o największej sile. Według mnie Norma Kamali wyznaczyła granicę, za którą już nie ma nic. Nie istnieją perfumy o większym kalibrze. Co więcej, wydaje mi się, że Incense osiągnęło największy, teoretycznie możliwy kaliber w świecie zapachów, że po prostu nie może już być nic mocniejszego.

To najbardziej dymny z dymnych zapachów i najbardziej kadzidlany z kadzidlanych. 

Norma Kamali Incense

5. Thierry Mugler Angel


Muglerowski klasyk to zapach, który fascynował mnie od najmłodszych lat. Pamiętam, że dumnie leżał na półce cioci i nie można było nawet dotykać tej butelki. Przywieziony z niemieckiego Douglasa flakon był stałym skarbem  i jej najbardziej charakterystycznym zapachem. Zresztą do dziś dnia nim jest.

To właśnie te perfumy jako pierwsze otworzyły mój "nos" na wielką perfumerię. Zafascynowały. Zauroczyły. Miałem wtedy jakieś 10 lat...

A jakie zapachy dla Was są szczególnie ważne?

Komentarze

 1. Znam kościół, który pachnie jak Norma Kamali Incense. Magia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie one jest?

   Niestety, ja spotykam kościoły, który w ogóle nie pachną... Same murowańce. A nawet kościoły drewniane, które pamiętam, nie chciały zapachnieć taką mocą.
   Chociaż mam w pamięci kilka wyjątków. Jednym z nich jest Kościół Pokoju (nie pamiętam już który, ale chyba w Świdnicy). Pachniał obłędnie...

   Usuń
  2. Dla mnie kamieniami milowymi są: Angel, Poison, Shalimar i Memoir :)
   pozdrawiam, lal

   Usuń
  3. Nie wiem jak pachnie Kamali, ale ostatnio w Rossmanie wypróbowałam Choc de Cardin i skojarzył mi się z kościołem. Nie kupiłabym dla siebie pełnowymiarowej buteleczki, ale kiedy przechodzę obok testera nie mogę się oprzeć. To ciekawy zapach.

   Usuń
 2. Jakże taki wpis miałby zanudzić? Mam podobnie z Angelem :) A potem Kingdom McQueena oraz arabskie perfumy (tutaj wiele marek, np. Al Rehab).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kingdom też pamiętam. Miałem, ale wówczas przypominało mi YSL Nu EdP i jakoś Nu bardziej przykuło moją uwagę.

   Usuń
  2. Dodam jeszcze, że niestety nie mogę się pochwalić zapachowymi wspomnieniami z wczesnej młodości, bo cierpiałam na zanik węchu..
   Dopiero od niedawna jestem wyleczona i wędruję po świecie perfum z wypiekami na twarzy, m. in. dzięki Twojemu blogowi.

   Usuń
  3. A ile lat nie miałaś węchu, jeśli mogę spytać? Leczyłaś to operacyjnie czy samymi lekami?

   Mam nadzieję, że nie odbierzesz mi za złe tych pytań. Po prostu bardzo mnie ciekawią takie kwestie.

   Usuń
  4. Około 11 lat. Lekami, ale były nawroty, potem przerzuciłam się na kurację ziołową i wyjechałam do kraju o zupełnie innym klimacie - dopiero wtedy odeszło na dobre. A jakie wrażenie zaczęły na mnie robić zapachy po takim czasie! Nie tylko perfum, ale chociażby deszczu, lasu, chleba.. :)

   Usuń
  5. To musiało być wspaniałe doznanie poczuć nagle tyle zapachów.

   Gratuluję zwycięskiej walki o węch. Wiem, że często raz utraconego węchu odzyskać się nie udaje.

   Usuń
 3. Świetny temat :)

  U mnie pierwsze wrażenia z gatunku 'to ja, to kwintesencja mnie!' pojwiły się z poznaniem Dune Diora. Lata, lata temu, a wciąż mają dla mnie magnetyzm;)
  Powinnam pewnie zaznaczyć, że jako kobieta wybitnie sentymentalna, zapachy kojarzą mi się bardzo emocjonalnie i są swoistym pamiętnikiem wspomnień... A pamięć to ja mam jak prokurator ;)
  Przy Dune to nie tylko emocje, ale rzeczywiste umiłowanie; gdyby emocje uleciały to i tak doceniam kunszt.

  Drugim zapachem jest Theorema od Fendi oraz jej siostra, Theorema Leggero (z niewiadomych przyczyn Leggero trzyma się na mnie dłużej) .
  Dlaczego wycofane ?.... nie mogę przeboleć.

  Z nowszych zapachów Bottega Weneta edp (Knot także) oraz wszystko, co dodtąd wydał Narcisio Rodriguez.

  Nie chcę Ci Marcinie kadzić, ale naprawdę dzięki Tobie pojawiła się we mnie chęć sięgania po nowe, zamiast trzymać się swoich 'pewniaków' - a tak przez całe lata, z małymi wyjątkami, egzystowałam (skupiając się tylko na testach).
  Pewnie się starzeję ;P

  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja mama też używała Dune wieki temu. Jeszcze pierwszej, przedreformulacyjnej wersji.

   Co do łączenie perfum z sytuacjami i zapisu tego w formie wspomnień, to jest to bardzo ciekawa i miła sprawa. Mnie udawało się coś takiego robić zaraz na początku przygody z perfumami. Stąd Kenzo PH kojarzy mi się konkretnie. Tak sam Givenchy Pi EdP, Hotel Costes, Tumulte Christiana Lacroixa i Ouarzazate... Miło wracać do tych chwil wąchając poszczególne perfumy.

   Usuń
 4. Gdzie można kupić to cudo Norma Kamali Incense ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli można gdziekolwiek to tylko w butiku Normy Kamali w Nowym Jorku, ale z tego co wiem, zapach został wycofany z produkcji 2 lub 3 lata temu.
   Jest to o tyle dziwne, że był na rynku od 1985 roku i swoją największą popularność zyskał właśnie w ostatnich latach...

   Usuń
 5. Fantastyczny temat :) moje pierwsze ukochane perfumy, które kojarzą mi się z 18 urodzinami to Giorgio Armani Sensi - zapach wycofany niestety.. nic podobnego nawet znaleźć nie mogę.. kolejna fascynacja to Yves Saint Laurent i Cinéma, potem przyszedł czas na Chanel Coco (dalej uwielbiam te perfumy na jesień) i Kenzo Amour. Jednak moim 'signature scent' był Doir Poison eau sensuelle... tyle, że także został ten zapach wycofany.. ostatnio znalazłam zapach trochę podobny - Rapelle-Toi.. :) perfumy dla mnie to jak część czyjejś osobowości: ) pozdrawiam Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne zapachowe CV. Sensi niestety nie udało mi się poznać. Cinema znam i cenię. Coco również.

   L'Artisana, o którym mówisz, też jeszcze nie poznałem. Wszystko przede mną.

   Usuń
 6. "Ludzie bo­wiem mogą za­mykać oczy na wiel­kość, na grozę, na piękno, i mogą za­mykać uszy na me­lodie al­bo bałamut­ne słowa. Ale nie mogą uciec przed za­pachem. Za­pach bo­wiem jest bra­tem od­dechu. Za­pach wni­ka do ludzkiego wnętrza wraz z od­dechem i ludzie nie mogą się przed nim ob­ro­nić, jeżeli chcą żyć. I za­pach idzie pros­to do serc i tam w sposób ka­tego­ryczny roz­strzy­ga o skłon­ności lub po­gar­dzie, od­ra­zie lub ocho­cie, miłości lub niena­wiści. Kto ma władzę nad ser­ca­mi ludzi."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapachy to dla mnie olfaktoryczny pamiętnik. Czuję zapach z przeszłości i od razu pamiętam emocje które mi wtedy towarzyszyły.
   Jedne z ważniejszych w moim życiu to Chic Yardleya dzięki którym wiem, że kocham szypry, YSL In Love Again, Voyage Hermesa w wersji edt i Donna Karan DKNY Woman z 1999roku.
   Długo mogłabym tak wymieniac bo dla mnie zapach, każdy, jest bardzo ważny.

   Usuń
  2. Przytoczenie tego cytatu jest bardzo trafne w tym miejscu.

   Z Twoją garderobą zapachową budowanie związków między zapachem z osobą, sytuacją lub emocją jest dużo, dużo prostsze. I wtedy każda butelka zyskuje wyjątkowy, osobisty charakter. To cenne.

   Usuń
 7. Moja lista jest dłuższa ze wzg. na dłuższy żywot na tyn świecie. Jako jeszcze mało dojrzała nastolatka zachwycałam się Masumi mojej cioci i bardzo ich pragnęłam:)
  Ale moje pierwsze ukochane perfumy to Salvador Dali i Paloma Picasso:). Później zachwycałam się Extravagance Givenchy i 5Th Avenue Elizabeth Arden. Z mojej pierwszej zagranicznej podróży przywiozłam sobie One Calvina Kleina. Pożniejszy okres to Noa Cacharel i Emporio Armani. I nagle nowość Mademoiselle Chanel- zawładnęła mną na długie lata i do dzisiaj jej używam.
  Oczywiście były jeszcze inne jednorazowe przygody:))
  Gdybym miała jednak wybrać dzisiaj tylko jedne perfumy to na lato Ogródek Śródziemnomorski Hermes a na zimę Bottega Venetta. Na szczęście nie muszę wybierać i mogę sobie czytać Twój superblog i poznawać nowe cuda. pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wybierałaś same zapachy z charakterem. Wszystkie, poza Dali i Givenchy (ich nie znam), są według mnie bardzo, bardzo fajne w swoich dziedzinach.

   Ja bym wybrał chyba Sycomore, ale lepiej cały czas poszukiwać skarbów i zachwycać się nowymi zapachami. O to przecież chodzi. :)

   Usuń
  2. Tego Givenchy już nie ma, ale klasyczny Salvador Dali jeszcze jest więc jak będziesz miał okazję koniecznie powąchaj. Mnie bardzo ciekawi ten Etat Libre, który wymieniasz. A teraz zastanawiam się nad Narciso Rodriguez, ale muszę najpierw wziąć próbkę i go ponosić, ale pierwsze doznania były super, poznałam go dzięki Tobie także dziękuję.

   Usuń
  3. Tilda jest naprawdę niesamowita, choć trudno z jej dostępnością. Jeśli będziesz miała okazję, to polecam testy. Warto.

   Usuń
  4. Extravagance, jest jak najbardziej, w wersji edt, cudowny zapach, uzywam od dwoch lat :)

   Usuń
 8. Flower by Kenzo to te najważniejsze. Wszyscy dookoła pachnieli Lacoste pour Femme w wersjach oryginalnych i oczywiście podrobionych, a ja jako nastolatka wybrałam Kenzo. Mam ogromny sentyment do tych perfum, ich zapach wbił się w mój umysł i zostanie chyba tam na zawsze. To coś jak pierwszy raz, pierwsza miłość, tego się nie zapomina. Lanvin Eclat d'Arpege to kolejny ważny zapach w moim życiu, którego również nie sposób zapomnieć. Na koniec Chanel Coco Mademoiselle nie jako same perfumy, ale jako idealne połączenie osoby i zapachu. Piękna, delikatna kobieta, która zawsze pachniała tymi perfumami wywierała ogromne wrażenie, marzyłam by być choć w odrobinie taka jak ona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odważany, ale piękny i niszowy wybór. Flower to arcydzieło i niezwykły początek zapachowej przygody.

   Usuń
 9. U mnie takimi zapachami były:

  Pierwsze poważne perfumy w 100% moje to miniatura (ale jak czczona przeze mnie) z 1999 roku

  Dolce Vita par Christian Dior
  to one postawiły mi trzon do pojmowania zapachów z najwyższej półki i do dziś za takowe mimo reformulacji (od tego czasu ze 3) je uważam. Mój signrature scent no 1

  Drugie z wielkich to zapach kobiety z klasą, pięknej, mądrej, uczciwej i zawsze uroczej.

  Chanel No 5 czyli zapach mojej Mamy

  Trzecie, które wpłynęły mocno na mnie to piękna szczera do bólu, ale niełatwa, nieukładna nadmiernie, o sercu kolczastym i szpiczastej głowie, ale jakże przy tym urocza i niezapomniana, do niej mimo kolców się chce wracać, by choć na moment poczuć zapach krwi połaczony z ....

  AA Rosa Magnifica par Guerlain

  Czwarte to okres gimnazjum, szum, wariacje, chaos w głowie, i w guście z resztą też, bo oto moimi signature scent w tym okresie były tak mocno na łamach Nez de Luxe obsmarowane

  Amour Amour EdT Cacharel

  Jeśli więc mamy trzymać się w konwencji pięciu to ostatnimi będą signature scent mojej polonistki, które to puste flakony wraz z ksiązkami w sali od polskiego rządkiem sobie stąły i gapiły się głupio na anlizujących Miłosza nas......

  Słooonie :) czyli Kenzo Elephant

  Tyle ode mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładna historia. Znam prawie wszystkie z tej piątki oprócz różanej AA.

   A ta polonistka to miała więcej tych flakonów??? I one były tak sobie w klasie i nikt nie potłukł??? :)

   Usuń
  2. Słoni było 6 i nie pojmuje jak, ale chyba byliśmy w liceum nader spokojni, ze nikt nie potłukł. Ludzie unikali dotykania flakonow raczej, bo mieli dosc tej woni. Legenda głosi, ze przed kazdym wyjsciem polonistka aplikowala 15 psiukniec. Moc to byla niesamowita... Czasem zaskoczyla tez nas Organza

   Usuń
  3. U mnie tak ładnie nie pachniały nauczycielki. W sumie to nie pamiętam, żeby w ogóle pachniały.
   Prędzej nauczyciele, w tym ten od w-f-u. Zawsze miał butelkę jakiegoś Beckhama w swojej kanciapie i pachniało to naprawdę nieźle.

   Usuń
 10. Pierwsze perfumy,CK Obsession PH.Na początku lat 90 pachniały obłędnie.
  Potem Chanel.PE.Nieco pożniej YSL Rive Gauche PH i Montale Red Vetyver.
  Obecnie Vetiver Extraordinaire,French Lover to moje ukochane zapachy.Zwłaszcza Vetiver Extraordinaire.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od razu start od dużego kalibru. To się ceni ;)

   French Lover lubię, ale na mnie bardzo nietrwały. Co nie zmienia faktu, że wyjątkowy.

   Usuń
 11. Minotaur - Paloma Picasso

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstyd się przyznać, ale nie znam. Słyszałem wiele dobrego na jego temat.

   Usuń
 12. W moim przypadku wprowadzeniem do pachnącego świata były perfumy wujka: Avon Intrigue oraz później poznana Escada Pour Homme. Wspaniałe początki długiej i szerokiej jak morze pasji... do dziś mam flakonik tego klasyka, chrzestny podarował mi je wraz z innym unikatem tej niemieckiej, niegdyś wybitnej marki. :-)

  Pierwszym poważnym zakupem, miłością i pierwszym Signature Scent był Jean Paul Gautier Le Male. Tak jak Ty Marcinie posiadasz flakon Kenzo PH, tak ja zachowałem popiersie JPG jako swego rodzaju relikwię. Wiele wspomnień wiąże się z tym, nadgryzionym zębem już czasu flakonem. Zjeździł trochę świata, poznał trochę ludzi. ;-)

  Gdy wyjechałem do większego miasta na studia, odwiedzałem częściej sieciówki - tam poznałem CK Obsession, który to zdetronizował Le Male. Na wakacjach 2012 roku, dzień przed pieszą pielgrzymką do Częstochowy zamówiłem w ciemno pakiet próbek Gucci Pour Homme, wiedząc, że będzie to coś wybitnego. Zapach przerósł moje oczekiwania. Niestety, znikał już wtedy z rynku, więc postanowiłem rozejrzeć się w niszy, gdzie kadzidło nie jest obce.

  Następnym odkryciem był polecony mi na jednym z perfumeryjnych blogów, jako krewny wielbionej przeze mnie klasycznej Escady, Zino Davidoff, którego poznałem w małej lubelskiej perfumerii. O zniknięciu Zino było wówczas głośno, zrobiłem więc pierwszy perfumeryjny zapas, zważywszy, że jego ceny były atrakcyjne. Zamierzałem na nim zarobić w przyszłości, lecz w międzyczasie zapałałem ogromną sympatią do tego klasyka. Zino Davidoff jest dla mnie flagowym symbolem miłych wspomnień z ostatnich miesięcy pobytu w Lublinie.

  Gdy w 2013 roku wybrałem się na drugi kierunek studiów, w odległe od dotychczasowego pobytu miejsce, postanowiłem poznać niszę marki Kiliana, zamówiłem m.in Sweet Redemption - to pierwszy zapach, który przekonał mnie w pełni do niszy. Choć nie są popularne, to idealne wydanie Neroli, przynajmniej jak dla mnie. Trochę później chciałem odświeżyć przelotne spotkanie z YSL Body Kouros, którego przy pierwszych testach, jeszcze w Lublinie niesłusznie zignorowałem, traktując wówczas z mety jako bezpłciowy flankier wybitnego protoplasty. Bardzo się wtedy przeliczyłem, bowiem BK rozkochał mój nos do tego stopnia, że postanowiłem wgłębić się w tematykę industrialnego mroku - rezultatem jest poszerzenie swoich zbiorów o pozostałe, topowe klasyki autorstwa Annick Menardo, chociażby Bvlgari Black, czy Au Masculin.

  To tak w skrócie,
  Tomek M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie opowiedziane.

   Zdziwiły mnie trochę perfumy Sweet Redemption - mocna rzecz. Takie wydanie neroli, z taką mocą to rzadkość.

   Jeśli chodzi o Menardo to zerknij w miarę okazji na Azzaro Visit i DSquared Potion. Myślę, że ich klimat też powinien Ci wpaść w nos.

   Usuń
 13. Od dawna uwazam, ze jesli ktos swiadomie wybiera swoje perfumy, okresla tym samym siebie. Wspomnienia sa z perfumami, jak najbardziej tez posiadam...
  Coco Mademoiselle, Donna Karan Gold piekne malo znane, a odkryte od lat przeze nie uzywane. Nastepnie Tom Ford Black Orchid i Perles Laligue.
  i Armaniego seria Ombre..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gold nie udało mi się nigdy poznać. Słyszałem, że pachnie niesamowicie, ale sporo osób porównuje go też do kwiaciarni.

   Usuń
 14. Moja przygoda z perfumami trwa zaledwie kilka lat, więc moje propozycje może nie będą zbyt odkrywcze czy prestiżowe. Mimo to darzę te zapachy szczególnym sentymentem, niemalże czułością i będę je miło wspominać po latach, a może i kiedyś do nich wrócę. Mój pierwszy osobiście i świadomie wybrany zapach to Rare Pearls z Avonu - o ile większość pachnideł z tej firmy to ledwo utrzymujące się i miałkie miernoty, to Rare Pearls w swojej kategorii jest dla mnie objawieniem: niesamowicie trwały (choć wersje bez atomizera wydają mi się bardziej ulotne), pudrowy, bardzo elegancki i dyskretny. Nie jest też stricte kwiatowy, co dla mnie stanowi ogromny plus. Na "poziom wyżej" w swojej przygodzie z perfumami przeszłam przy okazji używania "Bright Crystal" od Versace. Pomimo miażdżącej recenzji tego zapachu na blogu mam do niego spory sentyment i uważam go za bardzo przyjemny, choć z perspektywy czasu nie zaliczyłabym go do arcydzieł - po prostu mi się podoba, a w wieku czternastu-piętnastu lat chyba miałam prawo się nim zachwycać, więc czuję się odrobinę usprawiedliwiona. ;) Sądzę, że zapachy, które prawdziwie otworzyły przede mną drzwi do świata wielkiej Perfumerii przez duże "P" to słynna Piątka Chanel oraz "Dune" Diora. Zapach Chanel wąchałam jeszcze w czasach gimnazjalnych i chyba nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że z początku mnie odrzucił - teraz, w XXI wieku, gdzie zapachy są robione zupełnie inaczej, Piątka wywiera zupełnie inne wrażenie niż w czasach swojego debiutu i zdecydowaną większość współczesnych odbiorców raczej odrzuca niż zachęca, mnie jednak już w tak młodym wieku Piątka zdziwiła, a przede wszystkim zaintrygowała na tyle, że nie skreśliłam jej od razu. Sądzę, że gdybym wąchała ją ponownie teraz czy za kilka lat, możliwe iż odważyłabym ją dla siebie zakupić. Co do "Dune", to miałam okazję wąchać je tylko raz, w perfumerii, lecz zapach wywarł na mnie tak ogromne wrażenie i wyrył się w mojej pamięci do tego stopnia, że będę mogła umrzeć dopiero po zaopatrzeniu się w choć jeden jego flakon. Ciężko mi opisać wrażenia związane z "Dune", perfumy te wywołują we mnie tak ogromny ładunek emocjonalny, że nie mogę się od nich uwolnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprostuję, że o Versace Bright Crystal nie pisałem na blogu. Uważam, że to najlepszy zapach z tej serii Versace.

   Recenzja dotyczył wersji Absolu - ta jest faktycznie tragiczna w mojej opinii. :)

   I powodzenia z Dune. :)

   Usuń
  2. O, w takim razie przepraszam najmocniej. Szczerze mówiąc, to nawet troszkę mi ulżyło, ponieważ do tej pory zgadzam się w stu procentach z każdą Twoją recenzją za wyjątkiem ck be. :)

   Usuń
 15. Max Factor - Le Jardin
  Calvin Klein - Truth

  To są perfumy mojej mamy i tylko z nią mi się będą już zawsze kojarzyły, z jej bliskością i ciepłem:)

  Ewelina

  OdpowiedzUsuń
 16. Marcinie, w twoim zestawieniu same najpiękniejsze perełki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aż wstyd pisać..ale Kenzo pour homme poznałem dopiero w tym roku :D

   Usuń
  2. W Twoim to dopiero byłyby perełki. :) :) :)

   Usuń
 17. Super temat :)
  Dla mnie perfumy zawsze kojarzą sie z czasem kiedy ich używałam ...
  Z tych najstarszych wspomnień:
  Pierwsze najwspanialsze kupione we Włoszech za pierwsze pieniądze Dior Dune,
  Kolejne związane z wakacjami i miłością Dior Dolce Vita .
  Wycofane i cudowne Dior Tendre Poison.
  Ślubne YSL Babydoll
  :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Chanel Chance i Miss Dior to moje signature scents. Z uśmiechem na twarzy wspominam moje pierwsze perfumy Escada Rock'in Rio, chociaż dziś nie byłabym już w stanie ich używać. Uwielbiałam również wycofane już ze sprzedaży Idol d'Armani.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię i Chance, i Miss Dior. Bardzo niebanalne zapachy. Tej Escady nie udało mi się poznać, ale wyobrażam sobie je zapach.

   Usuń
 19. Moje pierwsze perfumy to Gio de Giorgio Armani (już wycofane ) wtedy moja miłość ,piękne i bogate.I od tego zapachu zaczęła się przygoda z perfumami.:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam, że mojej ciocia (ta od Angel), również używała Gio. Ale to było ze 20 lat temu. Dostała je w formie miniatury i po zużyciu udało mi się ją przechwycić. Wówczas zapach bardzo, bardzo mi się podobał. A i teraz oceniłbym go wysoko. To były naprawdę dobre, kwiatowe perfumy z dużą mocą.

   Usuń
 20. Pierwsze dorosle zapachowe zakupy ,,za swoje'' to bylo Dune Diora, Chanel 19 i Amour Indian Holi Kenzo oraz zielona herbatka od Arden. Ale wczesniej zaczelam od Puma Woman (szara), Indian Summer Presley, Diversity Woman Mexxa i Masumi Coty ;-) Na nieszczescie cala ta pachnaca trojca zostala wycofana :-( Teraz gustuje w dziwakach zapachowych ale wszystkie powyzsze pozycje dalej moga na mnie pachniec gdyz je uwielbiam...czyli nie wszystkie kobiety zmiennymi sa ;-) Pozdrawiam Ika.

  OdpowiedzUsuń
 21. Moje pierwsze perfumy nie moze moj pierwszy zapach to Adidas w bialej butelce z turkisowa nakretka-do dzisiaj potrafie ta won przywolac
  moje pierwsze perfumy Laura Lary Biagotti kupione na wycieczce w PAryzu -nie wiem dlaczego akurat te ale wiem ze mialam jakies 15 lat i prawie cale kieszonkowe na nie wydalam :-D i to na poczatku pobytu w Paryzu ...
  Potem byly Escape i Eternity dwa najdluzej przeze mnie uzywyne perfumy, ukochane i kiedy tylko je wacham przywoluja mi piekne wspomnienia
  ...
  Potem to juz droga testow Boucheron Jaipur( te zapach mam rowniez milo w pamieci) ,Dune,Bright Crytal,Dior Addict 2,Adicct Eau Fraiche,Lancome Tresor( oh z checia bym siegnela po orginal <3) chyba jedyny taki slodziak Diesel Loverdose (piszac to ,uswiadamiam sobie jaka droge przeszlam i jak sie rozwijalam )Daisy Eau So Fresh (nie rozumie jak moglam go kiedys lubic a lublam nawet bardzo???)Rose Essentiele Bvlgari jego rowniez kilka sezonow letnich uzywalam...itd nie bede dalej wymieniac ale moze dodam gdzie jestem teraz Chergui <3<3<3 Perles de Lalique i B.Veneta Eau Legere, mam kilka innych ale te to takie moje perelki ...

  OdpowiedzUsuń
 22. A dla mnie pierwsze zapachowe zauroczenie to zapach zapamiętany z dzieciństwa - drewniana szafeczka w domu dziadków gdzie moja ciocia trzymała swoje "skarby"; krem Nivea, jakieś drobiazgi i zawsze zapas chusteczek higienicznych w małych paczkach. Jedynych dostępnych wtedy w sprzedaży chyba;) miały taki specyficzny świeży zapach. No i zamknięte w tej szafce "dawały czadu";) Często tam zaglądałam i lubiłam poniuchać;) A po latach znalazłam ten sam zapach! W Essencia de duende Jesusa del Pozo! :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Moimi pierwszymi perfumami była seria zapachów Coty,takich jak:Soleil d'Or,Rêve de Roses,Fleur du Lac oraz Extrême Orient.Używałam ich w szkole podstawowej.A nieco pózniej,w liceum:C.Klein Eternity,C.Klein Contradiction,Balenciaga Le Dix,Givenchy Organza oraz Rochas Fleur du Lac.Cały czas mowa o latach 90tych.
  Już po 2000 roku upodobałam sobie CdG Avignon.Nawet nie miałam pojęcia,że to niszowe perfumy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ooops! Rochas Fleur d'Eau miałam na myśli(vide:powyższy komentarz).

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja dopiero w tym roku przetestowałam "Eternity" Klein'a i przed oczami wyobraźni ujrzałam wychowawczynię z podstawówki 1-3 :-) lata 90'!!! Dla mnie ważnym sentymentalnie zapachem jest "Lou Lou" Cacharel'a. Odpowiednik tego zapachu stał na mojej dziecięcej toaletce i był dla mnie symbolem kobiecości. Po latach Mama zafascynowała się internetowymi recenzjami "Lou Lou" i skojarzyła podobne grafiki flakoników. Zakupiłyśmy i to było to! Taka to historia :-)

  OdpowiedzUsuń
 26. Alchemie Rochas - bylam wtedy szczęśliwie i po uszy zakochana :)
  Dlaczego wycofują takie cuda? Choć dziś pewnie, ze względu na ogrom wspomnień, emocjonalnie bym ich nie udżwignęła...
  Elvi

  OdpowiedzUsuń
 27. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 28. Perfumy...kiedy otwarly sie wrota niebios ok 1990 roku w Warszawie , czyli pierwsze szeroko dostepne perfumerie...
  najwieksze wrazenie pozosyawily : Chanel 19, Dune, Roma, Champagne i Rive gauche YSL...
  Potem zachwycila mnie Theorema Fendi....

  Z dalekiej przeszlosci wylaniaja sie Kobako , Evasion, wycofany Adidas, w turkusowej butelce oraz Indian Sumer Presley...
  Zaszokowala mnie Neblina Yves Rocher.. Obecnie kocham Kenzo madly, Feminine du bois Lutensa , Smoka Cartiera...
  Ale jako perfumoholik...nie zaprzestane poszukiwan...:)))

  To choroba nieuleczalna i jakze przyjemna ( nie dla kieszeni)

  OdpowiedzUsuń
 29. Pierwsza "dorosła" fascynacja zapachem to była Lou Lou, której zazdrościłam siostrze. A wcześniej Vanilla Fields, Indian Summer i wykrzyknik, ale ten zielony. Mój Boże, ja ja tęsknię za tymi dwoma ostatnimi, jak tęsknię...
  Poza tym Kenzo Jungle, przez lata ten jedyny, wyśniony, dziś już go tak nie kocham, tylko lubię.
  Szukam zapachu, dla którego stracę głowę. Ciągle coś gonię, od bieguna bujnej kwiatowości Poeme i Amarige po Zen White Heat.
  Ale tak, najbardziej brak mi Indian Summer, bo nigdy nie wąchałam już nic podobnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja żałuję, że nie poznałem tych perfum, o których piszesz na początku. Wiem, że Vanilla Fields chyba używała moja mama, a Wykrzyknik kuzynka, ale nawet nie wiem, który...

   O Indian Summer tyle ciągle słyszę, że to naprawdę musiał być wybitny zapach.

   Natomiast co zapachu zabierającego głowę, to muszę powiedzieć, że samo jego poszukiwanie jest przyjemnością. Każde poznane perfumy to przecież czysta przyjemność (w sensie doświadczenia zapachowego), nawet jeśli się nam nie podobają

   Usuń
 30. Piękne historie zapachowe przeczytałam. Dla mnie też zapach, to wspomnienie czasu, w którym go używałam, albo skrót myślowy do konkretnej osoby. Już jako dziewczynka bardzo kochałam perfumy, zawsze pasował mi sposób wyrażania siebie poprzez zapach. Nie wiem ile moglam miec lat, myślę że około 13- byłam wówczas fanką Pani Dody;) wyczytałam w którymś wywiadzie, ze używa perfum Ultraviolet Paco Rabane. Tato zabrał mnie do perfumerii i sprawdziłam je. Przepadłam, były cudowne. Na swoje pierwsze powazne perfumy wybralam wlasnie je. Kocham je do tej pory i zawsze flakon na szafce musi stać. W gimnazjum dostałam od cioci perfumy, które ktoś jej sprezentował, ale nie pasowały jej. To był Romance Ralpha Laurenta. Nieświadoma klasy tych perfum oblewalam się nimi cała, jak zwyklym Avoniakiem, ale dzięki temu bardzo mi sie kojarzą z moją ówczesna miłością. Swoją drogą ciocia, od której je dostałam, od zawsze, do teraz pachnie jednym zapachem- Aqua di Gio. Tym pierwszym. Nigdy nie czulam go na nikim innym i jest esencją mojej cioci dla mnie, w 100 procentach. Pozniej przepadłam dla Pure Poison Diora i są to do teraz moje ulubione perfumy. Signature scent. Kiedys mówiłam, że pachną jak Paryż. Dopiero kiedy w dorosłym zyciu sie do niego przeprowadziłam, zobaczylam, ze nie do konca tak jest, ale wrazenie pozostalo. Moją wielką miłością były perfumy Jil Sander Style Soft. Dostalam je od mamy i pokochałam totalnie. Zostaly wycofane. Nie moglam tego przeboleć, nie mialam zapasu. Kilka lat zajelo mi upolowanie na allegro jednej sztuki. Mam i czcze. Mam swiadomosc, ze dzielo sztuki perfumeryjnej to nie jest, ale czuje sie wspaniale nosząc je. Kochalam rowniez Deep Red Hugo Bossa, to zapach moich pierwszych nastoletnich nocy gdzies poza domem. Kupilam ostatnio duży flakon, ciesze sie ze znow je mam. Uwielbiam tez Intimately Night Beckhama, jestem bardziej, niż ciekawa Twojej opini, Marcinie, na ich temat. O ile je znasz. Mysle ze w tej polce cenowej wyróżniają się mocno. Oczywiscie rowniez są wycofane, jak większość zapachów, ktore uwielbiam. Flakon mam. Ostatnim zapachem o którym chce wspomnieć jest White Soul Teda Lapidusa. Historia, ktora nigdy wiecej mi sie nie przydarzyła. Pracowałam wtedy w perfumerii D, gdzie doprowadziło mnie moje uwielbienie dla zapachów. Ktos chcial sprawdzić ten wlasnie zapach Bialej Duszy. Odrzuciło mnie. Byl dla mnie przeokropny, nie moglam go zrozumiec, mowilam ze pachnie jak "narkotyki",jest chemiczny, straszny. Po kilku dniach przyśnił mi sie. Autentycznie czulam go we snie i go zrozumialam. Rano obudziłam sie i stwierdziłam, ze.. Kocham ten zapach! Nie moglam o nim zapomniec. Pomyślałam ze to niemożliwe i w pracy od razu pognalam do polki to sprawdzić. Nie myliłam sie. Byl wspanialy. Kupilam i mam. Nie umiem tego wyjasnic :) Moral z tego taki, ze zapachy to wielka i fascynująca podroz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ta podróż to według mnie cały sens perfum

   Co do Intimately Night, to kompozycję kojarzę. Niegdyś upolowałem na Allegro za śmieszne pieniądze, ale to było tak dawno temu, że chyba nie powinienem sobie pozwalać na jakąkolwiek ocenę tych perfum.

   Zapamiętałem tylko tyle, że były drzewne i kwiatowe, i inne od tego co przeważnie oferuje półka średnia

   Usuń
 31. W moją zapachową historię wpisały się : in 2 u ck, obssesion night ck, i love love moschino, 212, bright crystal versace. Obecnie niezmiennie wierna euphorii, reveal i lolita lempicka, a mój najnowszy nabytek to Eternity Intense :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze raz gratuluję ciekawych zapachów. I ostatniego nabytku też, bo uwielbiam Eternity Intense <3 <3

   Usuń
 32. z dzieciństwa najlepiej pamiętam escadę margaretha ley mojej mamy oraz fragonardy z wkakacji niedaleko grasse. kolejnym niezapomnianym zapachem jest tresor, amarige i tygrys kenzo. później l'instant de guerlain. tak właśnie pachniała moja mama. natomiast moje pierwsze perfumy, które dostałam jako trzynastolatka, to fleur d'eau rochas i pamiętam ten zapach doskonale, dziś oczywiście bym go już nie załozyła. potem, w liceum i na studiach, używałam truth ck i chance chanel. następnie nosiłam męski one million pr i tak odkryłam pi, jeden z moich ukochanych zapachów, których używam do dziś od ponad dziesięciu lat - zawsze shalimar, zawsze słoń kenzo, latem piątka i dziewiętnastka chanel i arpege lanvin. zimą - obsession ck (damskie i męskie), casmir choparda i jicky guerlain. noszę też czasem gucci rush, bo pięknie łączą sie z zapachem dymu papierosowego.
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 33. MASUMI ORAZ KOBAKLO SENSUELLE ! Zawsze gdy spotykam kogoś kto nimi pachnie z miejsca się odwracam i uśmiecham na myśl ile to wspomnień mnie z nimi łączy zastanawiając się jednocześnie czy mijane ``nosicielki`` także widzą w nich to co ja :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Moje pierwsze nastoletnie perfumy Sun z Oriflame dostałam od mamy. Następne wybrałam już sama i dałabymm wszystko, żeby jeszcze raz mieć możliwość zachwycić sie Qui ou non Kookai. Potem na strefie bezcłowej zostałam szczęśliwą posiadaczką Poeme Lancoma, który wywoływał zazdrość koleżanek z akademika. Następny zapach, ktoremu jestem wierna do dziś to Noa Cacharel, choć dzisiejsza wersja już nie jest taka trwała i oszałamiająca. Po drodze jeszcze sezonowe fascynacje Kumquat splash Jacobsa i powroty np. do Vanilla Fields. A wreszcie zapach wszechczasów Ultraviolet Paco Rabanne. Kupuję kolejne buteleczki i nieodmiennie do nich wracam z nadzieją, że mimo wycofania znajdę jeszcze jedną.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać