JEDEN: ulica...


Najdłuższa w Europie (4,2 km) i jedna z najdroższych ulic handlowych w Polsce. Od wielu lat objęta jest corocznym raportem amerykańskiej firmy Cushman & Wakefield "Main Streets Across The World", który gromadzi około 500 najbardziej ekskluzywnych lokalizacji handlowych na Ziemi.


Jej początku sięgają XIX wieku, kiedy Rejmund Rembieliński wyznaczył nowy trakt, który miał służyć do lokacji warsztatów tkackich i być główną osią rozrastającego się miasta. Od tamtej chwili arteria szybko urosła do rangi jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic całego Królestwa Polskiego i Imperium Rosyjskiego. Status ten utrzymała również w niepodległej Polsce, w XX wieku.

Biała Fabryka Geyera - jeden z ośmiu cudów Polski

W latach 90. XX wieku jako jedyna w historii Polski prześcignęła warszawski Nowy Świat stając się na krótko najdroższą ulicą handlową w naszym kraju. Później podupadła, lecz nie na długo, bowiem w latach 2012-2015 została poddana została gruntownej przebudowie i modernizacji, która przywróciła jej dawny blask i znaczenie.

Od 17 lutego 2015 roku ma status Pomnika Historii. Otrzymują go obiekty o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Prestiżu tytułowi dodaje fakt, że jest on przyznawany przez Prezydenta Polski.

Widok na ulicę w 1900 roku

Dodatkowo, w grudniu 2015 ulica została ogłoszona Parkiem Kulturowym, czyli strefą pozostającą pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków dotyczącą m. in. reklam, działalności handlowo-usługowej i zagospodarowania.

Tak, tak... Chodzi o ulicę Piotrkowską w Łodzi.

Komentarze

 1. w łodzi nic do tej pory nie było zapachowego. super sprawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łódź pod wieloma względami jest niedoceniana, a przecież to wciąż potężne miasto, które bardzo szybko się zmienia i w coraz większym stopniu wykorzystuje swój potencjał.

   Usuń
 2. Kiedy przeczytałam że opusciłeś Warszawę, wyobraziłam sobie że spacerujesz po V Ave. A tu prosze bardzo , niespodzianka! Piotrkowska! Magiczna Łódź, rodzinne miasto mego męża. Gratuluję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy myślał, że to Piąta Aleja lub Hong Kong lub co najmniej jedna z europejskich metropolii.

   Dziękuję. :)

   Usuń
  2. A ja właśnie od samego początku, od "TRZY", myślałam, że chodzi właśnie o Łódź. :)
   Powodzenia, Marcinie!

   Agnieszka

   Usuń
 3. Dwa tygodnie temu, będąc znowu w Łodzi pomyślałam:jakie czarowne miejsce do mieszkania. Świetny wybór :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Łódź odzyskuje swój dawny urok. Nadrabia stracony czas. Zaczyna błyszczeć.

   Usuń
 4. Moje Miasto!!!!!!! Duma rozpiera !!!:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też rozpiera duma, że w Polsce są tak wyjątkowe i magiczne miasta jak Łódź. Jej temat jeszcze wróci na bloga. Na pewno.

   Usuń
  2. Wiedz ze masz fana w Łodzi czyt. Mnie :p Uwielbiam Twoje artykuły:)) Zapraszam na moje koncerty Marcin!!!:)

   Usuń
  3. Dziękuję za miłe słowa.:)

   A gdzie i kiedy można Cię posłuchać? Na razie u mnie ciężko z czasem, ale mam nadzieję, że za parę tygodni będzie lepiej.

   Usuń
  4. Wszystkie terminy koncertów są na moim funpage'u na Facebooku :)) Na YouTube tez jestem:)))) P.S Twoja perfumeria w Łodzi juz jest moim ulubionym miejscem :)))))

   Usuń
 5. Fajnie. :) Coś podpowiadało mi Łódź albo Katowice (sercem mi bliżej do tego drugiego miasta). Kiedyś bardzo nie podobało mi się w Łodzi, ale w ostatnich latach sporo zmienia się tam na plus, by wykorzystać jej klimat i potencjał. A Piotrkowska pięknieje.

  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Piotrkowska pięknie jak całą Łódź. Miasto żyje i się zmienia, choć przez wielu jest niedoceniane...

   Usuń
 6. Nie nie każdy myślał ,że piąta Aleja czy inne... trzeba znać swoje limity i swoją pozycje . Łódź... okropne miasto .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę prawdziwą radością życia jest dostrzeganie piękna i wartości tam, gdzie pozornie ich nie ma albo są ukryte. To nie dotyczy tylko miejsc, ale też ludzi. Warto przełamywać stereotypy.

   A Łódź jest wspaniała i piękna. A będzie jeszcze lepsza, bo żadne miasto w Polsce nie rozwija i nie zmienia się tak szybko jak Łódź.

   Usuń
  2. To chyba nie byłeś w mieście Rzeszowie , przejeżdżałam tam po 5 latach w drodze na bieszczadzkie szlaki... oniemialam :)

   Usuń
  3. Nie byłem, ale to również jest świetny przykład miasta, które prężnie się rozwija i zmienia na plus. Nawet przez chwilę myślałem, żeby to właśnie tam się przenieść.
   Tylko jednak Rzeszów to trochę mniejsza skala od Łodzi.

   Usuń
  4. Nie ma co porównywać , Rzeszów to jeszcze dzieciątko , ale ma pewien klimat - spokój i poczucie bezpieczeństwa . Nie czułam tego w żadnym innym większym mieście . Na plus działa także wysoka dbałość gospodarzy o wygląd miasta - jest zielone , ukwiecone i bardzo czyste .

   Usuń
  5. Anonimie, święte słowa :)

   Usuń
  6. Rzeszów - moje miasto :) . Żałuje ,że Marcin nie postawił na to miejsce . Niestety brakuje nam niszy a luksusowe marki jakie się niedawno pojawiły wbrew wcześniejszym obawom mają się świetnie . Ludzie bardzo szybko się bogacą (oczywiście niektórzy) i pojawia się pokusa zakosztowania luksusów obcym szaremu człowiekowi :)

   Usuń
 7. Marcinie, trzymam kciuki!! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dziekuję za miłe słowo o Piotrkowskiej. Życzę samych miłych chwil w Łodzi. Pozdrawiam Piotr Kurzawa Menadżer ulicy Piotrkowskiej

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać