Ulubione perfumy Julii -Krwawej Luny- Brystygierowej

Perfumy Chanel znajdziesz w perfumerii E-Glamour.pl


Julia Brystygierowa (z domu Prajs)

Sadystka, psychopatka, kobieta-kat, "zbrodnicze monstrum, które przewyższało okrucieństwem niemieckie dozorczynie z obozów koncentracyjnych" - Julia Brystiger


Żołnierz AK i były więzień polityczny - Anna Rószkiewicz-Litwinowiczowa wspomina Brystigerową w swojej książce: "Julia Brystygierowa słynęła z sadystycznych tortur zadawanych młodym więźniom, była zdaje się zboczona na punkcie seksualnym i tu miała pole do popisu".

Faktycznie to funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, dyrektor III i V Departamentu, zagorzała komunistka pochodzenia żydowskiego. Karty historii pełne są informacji o niej, jej działalności i życiu. Teraz jednak nie o tym, a o perfumach...

Julia Brystygierowa z synem Michałem

Dziś miało kto wie, że Julia Brystiger była również doktorem filozofii i muzą Pabla Picasso. W Paryżu pozowała mu kilkukrotnie, a to dzięki niebywale pięknym rysom twarzy (jak na ideały tamtych lat) i karykaturalnej, kubistycznej sylwetce. W stolicy Francji bywała zresztą nie raz i nie dwa, i miała osobiście poznać Gabrielle Chanel, o której później mówiła:"faszystowska świnia".

W filmie "Zaćma", który poświęcono Brystigerowej, ujawnia się ona jako wielka fanka Chanel No.5. Po obejrzeniu tego obrazu starałem się dociec, czy naprawdę używała ona tych perfum, ale źródła milczą na ten temat. Dopiero bardzo niedawno, w sumie przez przypadek, miałem okazję rozmawiać z uczniem nieżyjącego już profesora muzykologii - Michała Brystygiera (syna Julii). I wówczas mój rozmówca wspomniał, że profesor wielokrotnie mówił o zamiłowaniu matki do Chanel i konkretnych perfum o jakimś numerze. Nawiązywał też do połączeń nazewnictwa zapachów z muzyką.

Chanel No.5 w pierwszej odsłonie z 1921 roku

Brystygierowa pojawiła się w Paryżu po raz pierwszy w 1927 roku. Wówczas oferta Chanel była szeroka. Oprócz No.5 w butiku przy rue Cambon można było kupić Bois des Iles, Cuir de Russie, Gardenię, Bel Respiro i No.22, No. 11, No. 20, No. 21, No. 55, No.9, No.18, No.7, No.27, No.2, No.14.

Biorąc jednak pod uwagę, że Brystiger kupowała perfumy również po wojnie, a No. 5 robił wówczas ponad 90% sprzedaży, to można mieć pewność, że Krwawa Luna używała w co najmniej jednym okresie swojego życia właśnie tej kompozycji.

Dodatkowym argumentem jest fakt użycia właśnie tych perfum w filmie Zaćma. Podejrzewam, że producenci również bazowali na jakichś, niestety dla mnie nieznanych źródłach

Komentarze

 1. a po co o tym w ogole pisac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jako ciekawostka, dlaczEgo nie

   Usuń
  2. bo to ciekawe - wole to niż np. ulubione perfumy Hanki Mostowiak...

   Usuń
  3. Mostowiak to u Olfaktori są i inne Honoraty Skarbek

   Usuń
 2. A dlaczego nie? To przecież interesujący wpis i sama przeczytałam na jednym tchu i oby więcej tego typu wpisów

  OdpowiedzUsuń
 3. Toż to antyreklama dla Piątki. Ta bestia i kat torturowała i mordowała w najwymyślniejszy sposób polskich patriotów. Hańba tej kreaturze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie postacie powinny być na śmietniku historii

  OdpowiedzUsuń
 5. Autor postawił na kontrowersje.....

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma sie czym podniecac. Jakis perfum musiala uzywać, a że stac ja bylo na Chanele to sobie takie kupowala i tyle w temacei

  OdpowiedzUsuń
 7. ... dwoistość natury ludzkiej, kobieca zmienność, może trauma z dzieciństwa z jednej, a niedościgłe pragnienia z drugiej ... Zawsze mnie intrygują zapachowe wybory ... Pozdrawiam Panie Marcinie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy wpis. Więcej ciekawostek proszę

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj kobietki kobietki ... do czasu powstania wpisu założę się ,że pewnie większość z was po raz pierwszy usłyszała o tej postaci , wiec nie spinajcie się tak .

  OdpowiedzUsuń
 10. to chyba już nie chce kupic tych perfum

  OdpowiedzUsuń
 11. A co za różnica kto używał jakich perfum kilkadziesiąt lat temu. To oczywiste, że w tamtych czasach każda kobieta, mogąca sobie na nie pozwolić, kupowała je, bo były bardzo modne...Bez względu na to, czy była to oprawczyni , czy ofiara .Z cała pewnością nie jedna żona dyktatorów , nie jedna morderczyni i cholera wie kto jeszcze ich używał... Historia nie osądza ludzi po zapachu, a zapachu po ludziach... tylko po czynach. Sama Chanel tez miała dużo za skórą, a mimo to zapach był i jest jednym z kultowych i, chyba zawsze już pozostanie najbardziej rozpoznawalnym...

  OdpowiedzUsuń
 12. A tak na marginesie, świetny wpis Marcinie...uwielbiam czytać takie historie. czekam z niecierpliwością na więcej... :)

  OdpowiedzUsuń
 13. fajny pomysł... moze jaki cykl?

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe czy można sporządzić czyjś portret psychologiczny na podstawie informacji o używanych przez niego perfumach... Obstawiam, że istnieje duża zależność pomiędzy ulubionymi zapachami a typem osobowości. Jak na drodze: jaka marka auta - taki kierowca ;) Wpis ciekawy. Poproszę częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jako, że historia używania pachnideł jest zapewne stara jak człowiek, obfituje ona z pewnością w bardzo interesujące historie, postaci czy anegdoty,dlatego dziwi mnie czyjeś pytanie, po co o tym pisać. Zaś sugestia o tworzeniu profilu osobowosciowego na podst.dobieranych perfum wydaje mi się świetna! A na pewno to wszystko super by wzbogaciło Pana prezentacje, więc jeśli o mnie chodzi, to proszę o więcej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Też się własnie nad tym zastanawiałam. Marcinie może zrobił byś jakąś ankietę, odnośnie takiego portretu osobowości. Sama chętnie wezmę w tym udział i myślę, że wiele osób tutaj też... Może by się nam tu, udało to zrobić... ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo dobry artykuł. Co za delikatni ludzie, jeśli już takie ciekawostki historyczno-kulturowe robią na nich skrajnie negatywne wrażenie... Można by poprzestać na stwierdzeniu, że to, co jest tu napisane, jest obiektywnie interesujące. I na tym na przykład ja wolę poprzestać, nie patrząc na wartość perfum przez pryzmat użytkownika.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wolałabym wiedzieć jakich zapachów używały bardziej pozytywne postacie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Marilyn Monroe także używała Chanel No. 5... Mnie osobiście bardzo podoba się ekstrakt tych perfum, ale nie woda perfumowana (na mnie pachniała okropnie). Miałam na sobie i jedno, i drugie. Nie wiem, od czego to zależy.

  Teresa

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać