Co nowego w świecie zapachów? (2018)


W lipcu miałem przyjemność po raz kolejny (czwarty) uczestniczyć i objąć patronatem VII Krajowe Sympozjum "Naturalne i Syntetyczne Produkty Zapachowe i Kosmetyczne" organizowane przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej - to największe i najważniejsze sympozjum zapachowe w naszej części Europy, które odbywa się co kilka lat w Łodzi


*Wiem, że wpis ten przeczytają też osoby ze świata nauki, więc od razu uprzedzam, że pozwoliłem sobie na znaczne uproszczenia i zrezygnowałem z nazewnictwa naukowego, tak żeby był bardziej przystępny.

Podczas obecnej edycji, z powodu bardzo dużej liczby obowiązków zawodowych, miałem przyjemność uczestniczyć tylko w dwóch sesjach i skupiłem się tylko na częściach zapachowych, nie kosmetycznych.

Wiem, że ta tematyka zapewne nie jest najważniejszą dla czytelników Neza, ale pozwalam sobie na ten krótki wpis, aby zaanonsować kierunek, w jakim podąża nauka o zapachach i chociaż w telegraficznym skrócie go przedstawić.

VII Krajowe Sympozjum NSPZK, Łódź 2018

1. Wpływ olejków eterycznych na zdrowie ludzi


Temu zagadnienie poświęcono oddzielną sesję i przedstawiono wyniki badań, które okazały się bardzo obiecujące w kwestiach takich jak działanie przeciwko bakteriom, grzybom czy komórkom nowotworowym.

Szczególnie w pamięć zapadły mi badania połączenia różnych olejków z antybiotykami przeciwko opornym szczepom bakterii. Okazało się, że prawie zawsze występuje działanie na zasadzie synergii, kiedy połączony olejek z antybiotykiem wykazuje znacznie silniejsze działania niż pojedynczo olejek i antybiotyk (synergia, czyli 2+2 daje nam 5, bo +1 za to, że działamy razem)

Co więcej, niektóre olejki są w stanie sprawić, że antybiotyk, który już zupełnie nie działa przeciwko danej bakterii (z powodu nadużywania przez ludzi, stosowania w hodowli zwierząt itd...), na nowo "odzyskuje" moc.

W tym miejscu pozwalam sobie na przypomnienie mojego wpisu o olejku z drzewa herbacianego, który jest przeze mnie używany na masową skalę (polecam każdemu zakup w aptece, bo tak wydane 10 złotych może zmienić na plus wasze życie - i to nie przesada, ani reklama - ten olejek jest genialny)

2. Badanie zapachu owoców...


...po stosowaniu modyfikacji poprawiających ich waloru użytkowe (trwałość, kolor, soczystość).

Tym razem na przykładzie jabłek podano profile zapachowe i to, jak bardzo różnią się jabłka naturalne od tych, które znajdujemy na półkach w markecie.

Zwiększenie walorów wizualnych i mechanicznych spowodowało utratę zapachu w przypadku wielu warzyw i owoców

3. Związki z absolutu magnolii champaki


W ramach grantu z programu LIDER "Synteza nowych związków zapachowych z surowców pochodzenia naturalnego do zastosowań w perfumerii, kosmetyce i chemii gospodarczej" przedstawiono również ciekawe wyniki badań nad oksymami - związkami obecnymi w olejkach eterycznych. Skupiono się zarówno na ich działaniu biologicznym (działanie antygrzybowe, antybakteryjne) jak i walorach zapachowych, np. oksym cyklocytralu (obecny w absolucie champaki) pachnie paczulą, mchem, wyprawioną skórą i ma ziemisty, intensywny aromat.

Z radością dzielę się faktem, że w skład zespołu badaczy pracujących w ramach tego grantu na Politechnice Wrocławskiej wchodzi moja kuzynka - mgr inż. Alicja Surowiak, która zresztą przedstawiła wyniki powyższych badań podczas Sympozjum. Moje gratulacje :)

Magnolia champaka

Koniec?


Oczywiście, wątków zapachowym jeszcze kilka było, ale skupiłem się na tych najistotniejszych.

Jeśli któreś z zagadnień jest dla Was interesujące, to z przyjemnością mogę je rozwinąć, a nawet pokusić się o przygotowanie materiału wspólnie z osobami, które badały dane zagadnienie.

Komentarze

 1. Ja zwracam się z takim naiwnym pytaniem.
  Czy można samemu zrobić dla siebie coś w rodzaju wody kwiatowej, mam na myśli coś co byłoby zapachem który mogłabym sama przygotować, tak aby nie zepsuło się zbyt szybko? Innymi słowy poruszam pytanie w stylu: zrób sobie sam perfumy :) Takie moje dziecięce marzenie, które powróciło do mnie za sprawą Pana. ;)

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można zawsze spróbować, chociaż akurat z zapachami kwiatowymi nie polecam, bo te próby będą drogie. Znacznie lepiej zacząć od testów olejków cytrusowych, drzewnych i ziołowych... Tylko, że z klasycznymi perfumami raczej będzie to miało mało wspólnego

   Usuń
 2. Wspaniale jak dla mnie, powiało laboratorium:)
  Poproszę więcej. Achna

  OdpowiedzUsuń
 3. Postaram się, chociaż mi z planowaniem postów raczej średnio wychodzi. Do tego wpisu zabierałem się dwa miesiące :) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to treści bardzo ciekawe i zawsze jestem żądna większej dawki ;) Zdumiewające jest to, jak bardzo złożone chromatogramy potrafi mieć (prawie) każdy surowiec roślinny. Biorąc pod uwagę, ile związków tam jest, nie dziwi, dlaczego naturalne składniki mają taki złożony i bogaty zapach i tak spektakularne działanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Więcej o olejkach Matcinie :) tente jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, proszę się podpisać